نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

تزریق بوتاکس، خوب یا بد؟

«دکتر علی رمضانی» متخصص پوست مو و زیبایی، عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا و عضو «پزشکان مشاور دکترساینا» هستم. در این مقاله قصد دارم مورد موضوع «بوتاکس» با شما صحبت کنم.

بوتاکس چیست؟

 بوتاکس پرطرف دار ترین عمل زیبایی در دنیا است. نکته ی جالب توجه این است که بیشتر متخصصین پوست و جراحان پلاستیک در سرا سر دنیا خود و خانواده هایشان از بوتاکس استفاده می کنند. سوال اصلی  این است که چرا این روش زیبایی انقد طرفدار پیدا کرده و چرا خود متخصصین مشتری شماره یک این کار زیبایی هستند؟

بوتاکس عوارض کمی و اثرات زیبایی واضح و مشخصی دارد و چون عمل زیبایی موقتی است و در صورت بروز عوارض این مشکلات موقت هستند و بنابراین نگرانی خاصی ایجاد نمیکند.

بوتاکس تا چند وقت دوام میاورد؟

وقتی برای مراجعه کننده بوتاکس تزریق میشود ۳ تا ۶ ماه اثرات آن ثابت میماند. با توجه به محصولاتی که در ایران موجود است نهایتا بازه اثر همان ۳ تا ۶ ماه بوده، تفاوت اندکی بین برندهای مختلف در میزان ماندگاری دارو وجود دارد‌ ولی اگر دوز بیشتری استفاده شود این مدت زمان اندکی بیشتر خواهد شد،  لازم بذکر است این مقدار دلبخواهی نیست و پزشکان نمیتوانند هر چقدر که مراجعه کنندگان طلب کنند دوز تزریق را زیاد کنند چون از یک مقدار مشخصی تزریق بیشتر دوز دارو باعث باعث بوجود آمدن عوارض جبران ناپذیر میشود.

موارد ایمنی بوتاکس

 در ابتدای مقاله ذکر کردم که بوتاکس عمل زیبایی ایمن و مفیدی است ولی به دو شرط :

  1. از مواد استاندارد و دارای مجوز استفاده شود

  2.  پزشکی که این عمل را انجام میدهد، متخصص پوست یا جراح پلاستیک باشد.

 اگر پزشکی تزریق بوتاکس را انجام دهد که متخصص نباشد و یا بدتر از آن افراد غیر پزشک تجویز و تزریق بوتاکس را انجام بدهند و یا اینکه از مواد ارزان قیمت و غیر استاندارد استفاده شود در این حالت امکان بروز عوارض جبران ناپذیر بسیار بالا خواهد بود. بنابراین رعایت این نکات الزامی است.

چقدر  طول میکشد بوتاکس اثر کند؟

پس از تزریق بوتاکس حدود 3 تا 7 روز بعد اثر دارو شروع میشود و ظرف دو هفته به حداکثر مقدار اثر خود میرسد همانطور که ذکر کردم بین 3 تا 6 ماه ماندگاری دارد سپس اثر دارو از بین میرود.

محدودیت سنی بوتاکس

 ایا بوتاکس رو در هر سنی میشود تزریق کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، بله. بوتاکس دارویی است که حتی در سنین نوزادی برای درمان بعضی از بیماری های اعصاب و عضلات ممکن است به نوزاد تزریق شود. بنابراین محدودیت سنی ندارد ولی انتخاب مراجعه کننده چه به قصد زیبایی، چه به قصد درمانی (برای مثلا فرض کنید عرق کف دست یا عرق زیر بغل) مشورت پزشک را میطلبد و باید پزشک تشخیص دهد که کدام مراجعه کننده برای چه عملی مناسب است.

آیا بوتاکس خطوط دور چشم و پیشانی را از بین میبرد؟

ممکن است فردی در دهه 20 سالگی، تعدادی خطوط روی پیشانی و کنار چشم داشته باشه، من توصیه می کنم قبل از اینکه این خطوط عمیق شوند این افراد هر چه زودتر تزریق بوتاکس را شروع کرده تا جلوی عمیق شدنشان را بگیرند. متاسفانه خطوط روی پوست وقتی جا افتاد و از یک حدی بیشتر عمیق شد دیگر بوتاکس جواب کامل و مطلوبی نمیدهد.

با بوتاکس عمق خطوط کم شده ولی کامل از بین نمیرود بنابراین توصیه می کنم افرادی که دارند دچار این خطوط دور چشم، ناحیه اخم و پیشانی میشوند در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنند تا برای این عزیزان هم جنبه ی درمانی و هم جنبه ی پیشگیری از بدتر شدن و غیر قابل درمان شدن داشته باشد.

بوتاکس خوبه یا بد؟

بنابراین خلاصه می کنم بوتاکس عمل بسیار مفید و خوبی است و هم جنبه ی درمانی و هم پیشگیری دارد.

 

برای پرسیدن سوالات خود در ارتباط با مطلب «دکتر علی رمضانی» در خصوص «تزریق بوتاکس» میتوانید با کلیک بر روی گزینه ی «دریافت مشاوره» دغدغه خود را با ایشان مطرح کنید.

دکتر علی رمضانی، متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر علی رمضانی