نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

التهاب تیروئید؛ علائم و درمان آن

دکتر هما یادگاری فوق تخصص غدد بالغین و از پزشکان مشاور سامانه دکترساینا هستم.

یکی از دلایل مراجعه کنندگان به مطب بیماری التهاب تیروئید (thyroid) است.

 

علائم و نشانه های بیماری

التهاب تیروئید، متفاوت از کم کاری و پرکاری تیروئید و یا نُدول ها (Noduel) و گره های تیروئید است.

بیشتر بیمارانی که با تیروئیدیت یا همون التهاب تیروئید مراجعه می کنند، بیمارانی هستند دچار علائم زیر هستند:

  • تب و لرز
  • درد شدید ناحیه گردن
  • کاهش وزن
  • ریزش مو
  • عصبی شدن
  • عرق ریزش شدید

این بیماری نشانه های زیادی دارد ولی این علائم نشان دهنده این است که بیمار دچار علایم پرکاری تیروئید شده است اما این پرکاری از نوع التهاب تیروئید است.

در التهاب تیروئیدی زمانی که بیمار را می خواهیم معاینه کنیم به علت درد شدید در ناحیه گردن، بیمار حتی به پزشک اجازه نمی دهد تا به گردن و ناحیه اطراف آن دست بزند.

 

شیوع بیماری

التهاب تیروئید بیشتر در خانم ها شایع است البته نه اینکه در بین آقایان ایجاد نمی شود؛ اما شیوع بالاتری بین خانم ها دارد و علت اصلی بروز این بیماری همچنان مشخص نیست.

اما تا جایی که محققین از نظر شیوع فصلی، این بیماری را بررسی کردند مشخص شده است که علت اصلی این بیماری زمینه عفونت های ویروسی دارد.

خیلی از بیماران ما بعد از یک سرماخوردگی شدید یا یک عفونت ویروسی علائم التهاب تیروئید را پیدا می کنند.

 

درمان بیماری

برای درمان التهاب تیروئید بهتر است بیماران ابتدا از داروهای ضد التهاب استفاده کنند و اگر با داروهای ضد التهاب به تنهایی بیماری کنترل نشود از دارو هایی مثل کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) یا کورتون ها (corton) برای درمان به صورت موقتی که فقط توسط پزشکان متخصص تجویز می شود.

در این شرایط خیلی سریع بیمار به این داروهای ضد التهاب یا کورتیکواستروئید پاسخ می دهد اما باید بدانیم که این مرحله ی اول بیماری است که با درد و علائم پرکاری تیروئید کنترل می شود. ولی روند درمان این بیماری ممکن است تا 6 ماه به طول بیانجامد.

در مراحل درمان این بیماری که شامل: علائم درد شدید و پرکاری تیروئید می باشد، بیمار بعد مدتی با مصرف داروها به حالت نرمال برمی گردد اما ممکن است بعد از درمان دچار کم کاری تیروئید شود به همین دلیل در بازه زمانی 6 ماهه بهتره است که پزشک متخصص، بیمار را چند نوبت ویزیت کند.

آزمایشات تیروئید را بیمار باید تکرار کند تا بتوانیم در هر مرحله در صورت نیاز از کم کاری های تیروئید بعد از التهاب های تیروئید که همیشه باقی می مانند پیشگیری کنیم.

اگر سوالی در این زمینه داشتید، بنده در سامانه مشاوره دکترساینا آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستم.

دکتر هما یادگاری، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بزرگسالان ( اندوکرینولوژی ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر هما یادگاری