خون در ادرار ( هماچوری ) و سونوگرافی

یکی از شایعترین علل درخواست سونوگرافی کلیه ها ، مثانه ، پروستات و مجاری ادراری وجود خون در ادرار میباشد که به دو نوع میباشد

خون میکروسکوپی که به صورت آزمایشگاهی دیده میشود و یا خون ماکروسکوپی که بیمار خود متوجه آن میشود

 

علتهای هماچوری یا خون در ادرار:

 

خون در ادرار ناشى از عوامل متعدد است. شایع ترین ان عفونت و سنگ سیستم ادرارى است ولى گاهاً عوامل نادر نیز دخیل هستند مانند رقص هاى تند و یا فعالیت هاى بدنى شدید ، بعضی از داروها مانند آسپیرین  هپارین  پنی سیلین ، بزرگی خوش خیم پروستات در آقایان ، بیماریهای کلیه شامل گلومرونفریت یا واسکولیت ها و آسیب های کلیوی ناشی از ضربه و …ولى باید حتما بررسى شوند زیرا اولین نشانه بیماریهاى بدخیم یا سرطان سیستم ادرارى مى تواند باشد. به همین منظور اگر بصورت اتفاقى در یک چکاپ و یا بعلت بیمارى دیگر ازمایش داده مى شود متوجه ان مى شویم و براى تشخیص منشاء ان ابتدا سونوگرافى و آزمایش کامل ادرار درخواست میگردد.

 

نحوه بخورد با خون در ادرار یا هماچوری:

 

در صورت پیدا کردن دلیل مثلا سنگ و یا عفونت باید درمان و سپس مجددا کامل ادرار داده شود تا کاملا ادرار خون نداشته باشد و اگر داشته باشد قدم دوم شامل سیتولوژى ادرارى براى بررسى علت خون همراه با تست از نظر عفونت مزمن مانند سل است و یا نوعى انگل که باعث خون در ادرار مى شود .حال اگر این خون بصورت بدون درد و گاه گاهى باشد بخصوص در سنین ٧٠-۶٧سال مرد باشد و سیگار یا تریاک هم بکشد با و بدون علائم دیگر حتما ابتدا ازمایش کامل ادرار براى تائید خون سپس سیتولوژى ادرارى و سى تى اسکن شکم و لگن کمک کننده است زیرا شایع ترین علامت تومور بدخیم مثانه و یا حالب است که معمولا علائمى ندارد.

 

البته مى تواند علامت هم داشته باشد مانند تکرر ادرار سوزش ادرار فوریت در دفع و احساس باقیمانده و درد هاى زیر شکمى که اینها با ادرار خونى پیش اگهى خوبى ندارد که باید اثبات شود سنگ و یا عفونت نیست حال براى بررسى بیشتر این افراد در صورت مثبت بودن جواب سیتولوژى و یا بیوبسى با سیستوسکوپى (یعنى دیدن مثانه توسط ابزار پزشکى خاص که به این منظور ساخته شده و از راه مجراى ادرارى به داخل مثانه رفته کاملا مثانه را با دید مستقیم مورد بررسى و نمونه بردارى و یا برداشت مایع و اب داخل مثانه بصورت شستشوى مثانه براى بررسى سلولهاى ان از نظر بدخیمى و یا خوش خیمى است ) و سونوگرافى دقیق از کلیه ها و مثانه پر و خالى و پروستات در مردان و تخمدان و رحم در زنان تائید شود باید تحت درمان سریع قرار گیرد که درمان بستگى به وسعت تعداد مکان و متاستاز (رفتن سلول هاى بدخیم از نقطه اصلى شروع تومور به نقطه دیگر از بدن را مى نامند )و وضعیت بدن فرد شکل و نوع درمان متفاوت است.

دکتر غلامرضا سیف، رادیولوژی و سونوگرافی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر غلامرضا سیف
واریکوسل و سونوگرافی بیضه ها

واریکوسل و سونوگرافی بیضه ها

واریکوسل -اغلب مردم با بیماری واریس آشنا هستند؛ اما با انواع آن آشنایی ندارند؛ چرا که معمولاً تصور بر این است که واریس فقط در پا اتفاق می افتد. اما واقعیت این است که واریس به زبان ساده یعنی گشاد شدن سیاهرگ ها و خراب شدن دریچه های آنها؛ این مسأله باعث عدم توانایی سیاهرگ ها در انتقال مطلوب خون به سمت قلب می شود؛ خون جمع شده در سیاهرگ ها، به تدریج باعث گشاد شدن این رگ ها شده واریس و علامت های آن مثل درد و … به وجود می آورد. بنابراین هر جا که سیاهرگی وجود داشته باشد؛ احتمال بروز واریس هم وجود دارد.یکی از این جاها، بیضه است. در قسمت فوقانی هر بیضه، شبکه ای از سیاهرگهای در هم پیچیده وجود دارد که به آنها «شبکه پامپینیفرم» گفته می شود. اگر به هر دلیل این سیاهرگ ها دچار اختلال شوند؛ واریس سیاهرگهای بیضه به وجود می آید که به آن واریکوسل گفته می شود. واریکوسل به عنوان شایعترین دلیل قابل درمان ناباروری مردانه یاد می شود.