سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید چیست؟
سونوگرافی یا اولتراسوند (فراصوت) یک درمان بدون درد است که در آن از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از داخل بدن استفاده میشود. پزشک اغلب از سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از جنین در حال رشد در دوران بارداری استفاده میکند. سونوگرافی تیروئید برای بررسی ناهنجاریهای تیروئید از جمله موارد زیر استفاده میشود:

کیستها
گره ها
تومورها

کاربردهای سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید ممکن است در صورتی که نتیجه آزمایش عملکرد تیروئید غیر طبیعی بوده و یا در صورتی که پزشک احساس میکند زایده ای در معاینه گردن لمس کرده است، تجویز شود. همچنین سونوگرافی تیروئید ممکن است برای بررسی کم کاری یا پر کاری غده تیروئید انجام شود.

ممکن است سونوگرافی تیروئید به عنوان بخشی از معاینه کلی بیمار انجام شود. سونوگرافی تصاویری با کیفیت بالا از اندامها ایجاد میکند که به تشخیص بهتر مشکلات بیمار کمک مینماید. همچنین ممکن است پزشک در صورتی که متوجه تورم، درد یا عفونت شود که نمیتوان علت آن را مشخص کرد، سونوگرافی تیروئید انجام دهد.

سونوگرافی ممکن است در صورت نیاز به نمونه برداری از تیروئید یا بافتهای پیرامون برای بررسی مشکل موجود، استفاده شود.

 

چگونه برای سونوگرافی آماده شویم؟

احتمالا سونوگرافی در بیمارستان انجام میشود. شمار رو به رشدی از مراکز مجهز سرپایی نیز میتوانند سونوگرافی انجام دهند. پیش از سونوگرافی باید هر گونه زیور آلات گردن را در بیاورید چرا که ممکن است مسیر تصویر برداری از گلو را مسدود نماید. از شما خواسته میشود لباس خود را در آورده و به پشت دراز بکشید.

ممکن است پزشک توصیه کند برای افزایش کیفیت و وضوح تصویر، ماده حاجب به جریان خون شما تزریق شود. این کار خیلی سریع با استفاده از سوزن انجام میشود.

 

سونوگرافی تیروئید چگونه است؟

پزشک سونوگرافی یک بالش در زیر گردن شما قرار میدهد تا سرخود را به عقب خم کنید و گردن بهتر دیده شود. ممکن است در این وضعیت راحت نباشید اما معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌شود و درد نخواهد داشت. در برخی موارد ممکن است بتوانید در حین سونوگرافی صاف بنشینید.

ابتدا یک ژل به گردن شما مالیده می‌شود تا به حرکت روان دستگاه بر روی پوست کمک کند. هنگام مالیدن ژل ممکن است احساس خنکی ایجاد شود.

پزشک مبدل یا پروب سونوگرافی را در روی ناحیه مورد نظر به عقب و جلو حرکت میدهد. این کار خیلی نرم و آسان انجام می‌شود و هیچ دردی ندارد. تصاویر بر روی یک نمایش جدید می‌شود و رادیولوژیست با مشاهده مداوم نمایشگر اطمینان حاصل می‌کند که تصویر دقیقی از تیرویید ایجاد شود. سونوگرافی تیرویید هیچ خطری ندارد.

سونوگرافی تیرویید چه کمکی به تشخیص می‌کند؟

 

سونوگرافی تیروئید اطلاعات زیادی در موارد زیر در اختیار پزشک قرار می‌دهد:

 • آیا زایده های جامد یا پر شده با مایعات وجود دارد
 • تعداد ضایعات و زایده ها
 • محل دقیق ضایعات
 • وجود یا عدم وجود مرز مشخصی برای ضایعات
 • نحوه گردش خون به ضایعات
 • شناسایی گواتر (تورم غده تیروئید)
 • نتایج سونوگرافی تیروئید

  در برخی موارد ممکن است تصاویر اولتراسوند گره هایی را نشان دهند که ممکن است سرطانی بوده و یا حاوی توده های کلسیتی شده میکروسکوپی که اغلب همراه با سرطان است، باشند. بر اساس یک پژوهش که در این زمینه صورت گرفته است، تنها در 1 مورد از هر 111 سونوگرافی، سرطان دیده می‌شود و بیش از نیمی از افرادی که در نتایج آنها گره هایی وجود دارد سرطان ندارند. گره های کوچک تقریبا همیشه غیر سرطانی هستند.

   

  نوبت های بعدی سونوگرافی

  نوبتهای بعدی سونوگرافی بستگی به نتیجه سونوگرافی دارد. ممکن است پزشک نمونه برداری از توده مشکوک انجام دهد. یک سوزن آسپیره برای تشخیص ممکن است استفاده شود. در حین این کار پزشک یک سوزن بلند و باریک وارد توده کیست تیروئید میکند تا مایعات داخل آن را برای آزمایش سرطان بردارد.

  در صورتی که آزمایش سونوگرافی هیچ ناهنجاری نشان ندهد ممکن است نیازی به نوبتهای بعدی نداشته باشید. اگر پزشک سونوگرافی تیروئید را به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی کامل انجام داده باشد احتمالا باید دفعه بعدی نیز این کار را انجام دهید. همچنین در صورتی که سابقه خانوادگی ناهنجاری تیروئید یا مشکلات مربوط به آن را دارید، ممکن است پزشک دفعات سونوگرافی تیروئید را بیشتر کند تا علائم مشکلات تیروئید را زود شناسایی نماید.

  اگر در سونوگرافی ناهنجاری‌هایی شناسایی شد، ممکن است پزشک نوبت‌های بعدی سونوگرافی را برای محدود ساختن وضعیت‌هایی که ممکن است باعث این ناهنجاری‌ها شده باشند، توصیه نماید. در این موارد ممکن است سونوگرافی و یا نوع دیگری از تصویر برداری انجام دهید تا معاینه دقیق‌تری انجام شود. در صورتی که دچار کیست، گره یا تومور باشید ممکن است عمل جراحی برای برداشتن آن توصیه شود.

  سونوگرافی درمانی بدون درد و سریع است و به شناسایی سرطانها در مراحل اولیه کمک میکند.

  در صورتی که فکر میکنید سابقه خانوادگی مشکلات تیروئید دارید یا نگران مشکل تیروئید هستید برای سونوگرافی با پزشک صحبت کنید.

   

  منبع:

  https://www.healthline.com/health/thyroid-ultrasound#followup

دکتر غلامرضا سیف، رادیولوژی و سونوگرافی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر غلامرضا سیف
واریکوسل و سونوگرافی بیضه ها

واریکوسل و سونوگرافی بیضه ها

واریکوسل -اغلب مردم با بیماری واریس آشنا هستند؛ اما با انواع آن آشنایی ندارند؛ چرا که معمولاً تصور بر این است که واریس فقط در پا اتفاق می افتد. اما واقعیت این است که واریس به زبان ساده یعنی گشاد شدن سیاهرگ ها و خراب شدن دریچه های آنها؛ این مسأله باعث عدم توانایی سیاهرگ ها در انتقال مطلوب خون به سمت قلب می شود؛ خون جمع شده در سیاهرگ ها، به تدریج باعث گشاد شدن این رگ ها شده واریس و علامت های آن مثل درد و … به وجود می آورد. بنابراین هر جا که سیاهرگی وجود داشته باشد؛ احتمال بروز واریس هم وجود دارد.یکی از این جاها، بیضه است. در قسمت فوقانی هر بیضه، شبکه ای از سیاهرگهای در هم پیچیده وجود دارد که به آنها «شبکه پامپینیفرم» گفته می شود. اگر به هر دلیل این سیاهرگ ها دچار اختلال شوند؛ واریس سیاهرگهای بیضه به وجود می آید که به آن واریکوسل گفته می شود. واریکوسل به عنوان شایعترین دلیل قابل درمان ناباروری مردانه یاد می شود.