علت خونریزی های غیر طبیعی رحمی چیست؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

خونریزی های غیر طبیعی رحمی خونریزی هایی هستند که در حقیقت به جز خونریزی های طبیعی (پریود) در خانم ها به وجود می آید.

 

علت خونریزی های رحمی

 برای اینکه ببینیم علت آن چیست باید خانم ها را به دوگروه سنی تقسیم کنیم.

  1. خانم هایی را که در سن تولید مثل هستند یعنی در سن باروری هستند (بعد از بلوغ تا یائسگی)
  2. گروه سنی که بعد از یائسگی هستند .

 

علت خونریزی های رحمی در سن باروری با علت خونریزی های رحمی در سن غیر باروری یعنی در سن بعد از یائسگی متفاوت است

 

گروه سنی باروری

اگر بارداری را برای خانم رد کردیم باید حالا ببینیم علت خون ریزی غیر طبیعی اش چیست؟ علت خونریزی های رحمی در دوران باروری به دو دسته تقسیم می شوند؛

یک دسته خونریزی های ناشی از علل آناتومیکی است که ممکن است ناشی از پولیپ دهانه رحم ، پولیپ رحمی، میوم های رحمی یا کیست های تخمدانی باشد

یک علت هم علت هورمونال می باشد که ممکن است بر اثر اختلالات هورمون های تیروئیدی و اختلال در بالانس هورمونی فرد باشد که این هم باید از طریق آزمایشات و از طریق سونوگرافی بررسی بشود .

 

در مورد خونریزی های غیر طبیعی رحمی در دوران باروری یعنی از بعد از بلوغ تا یائسگی باید علت های مختلفی را در نظر گرفت. باید حتما از خانم یک شرح حال دقیق بگیریم، اولین چیزی که در خونریزی های غیر طبیعی در دوران باروری باید بررسی بشود حاملگی است، چون درست است که بعد از حاملگی فرد دچار قطع پریود میشود ولی حاملگی های غیر طبیعی مثل حاملگی خارج رحمی، حاملگی مولار یا سقط می تواند خودشان را با خونریزی نشان بدهند و به همین دلیل اولین تشخیص برای کسی که در سن باروری است و دچار خونریزی غیر طبیعی رحم میشود باید در نظر گرفت، همان بارداری است و باید حتما تست بارداری برای این خانم ها انجام بشود .

 

گروه سنی بعد از یائسگی

در مورد بعد از سن یائسگی باید دقت کنیم که خونریزی های رحمی خیلی مهم هستند و می توانند نشانه ای از سرطان های رحم باشند، به همین دلیل حتما باید بررسی بشوند و هر خانم یائسه ای که دچار خونریزی رحمی می شود باید حتما مورد ارزیابی قرار بگیرد .

هر چند شایع ترین علت خونریزی های رحمی بعد از سن یائسگی ناشی از خشکی هستند ولی باید در نظر داشته باشیم که چون خونریزی های غیر طبیعی بعد از دوران یائسگی می توانند نشانه ای از سرطان های رحم باشند حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند حتما باید به متخصص زنان مراجعه کنند و اگر لازم باشد بعد از معاینه، تحت سونوگرافی ترانس واژینال و نمونه برداری از رحم قرار بگیرند.

دکتر سودابه درویش ، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر سودابه درویش