روش های دفع سنگ کلیه !

شیوع بیماری سنگ کلیه در جامعه ما حدود 20 درصد می باشد که اکثر سنگ های کلیوی در بیماران قابل درمان به روش طبی است و نیازمند جراحی نمی باشد.

 تصوری که بیشتر مردم از سنگ کلیه دارند، دردهای بسیار شدید آن است که ناشی از افتادن سنگ از کلیه به حالب هست و منجر به درد های غیر قابل تحمل و بسیار شدیدی می شود که حتما هر کدام از ما در اطرافیانمان یک نمونه آن را دیده ایم.

اما سنگ های داخل کلیه تا سایز حدود 6 میلی متر را می شود با درمان طبی و درمان دارویی درمان کرد و منتظر شد که خودش خود به خود دفع شود، اما در سایز های بزرگتر این سنگ ها باید با روش های جراحی خارج بشوند. البته اخیرا نسبت به قدیم تفاوت هایی در جراحی سنگ داریم که قدیم برای خیلی از این سنگ ها مجبور بودیم که کلیه بیمار را باز کنیم و در حقیقت با یک جراحی و یک برش دردناک بسیار بزرگ سنگ را خارج کنیم ولی در حال حاضر  با پیشرفت هایی که اتفاف افتاده است ما یک روش سنگ شکنی داریم که تا یک یا یک و نیم سانتیمتر سنگ را با روش eswl یا سنگ شکنی برون اندامی میشکنیم و خرد میکنیم و سنگ های بزرگتر از آنرا با روشی به نام RIRS   که در حقیقت مخفف Retrograde Intra Renal Surgery می باشد درمان میکنیم.

 این روش، روشی است که منحصرا در چند مرکز در تهران انجام می شود که بنده هم یکی از جراح هایی هستم که این روش را انجام میدهم. روشی هست که با لیزر سنگ را در داخل کلیه تا 2 سانتی متر به خوبی خرد میکنیم و مریض قطعاتش را دفع میکند. این روش یک روش  بسیار جدید و مدرن می باشد و انقلاب بزرگی در درمان سنگ های کلیه بشمار می رود.

 روش بعدی روشی است که ما کلیه را از پهلو سوراخ میکنیم که این روش pcnl  یا PerCutaneus Nephro Lithotomy نام دارد. در این روش ما کلیه را از پهلو سوراخ میکنیم و سنگ های بزرگ تر را که اندازه آن ها به 2 ،3 سانتی متر  میرسد را  خارج میکنیم. این جراحی هم یک جراحی فوق تخصصی است که توسط بنده و سایر همکاران اندواورولوژیست انجام میشود. اما راجع به سنگ های دیگری که در حقیقت در قالب سنگ کلیه درمان میشوند سنگ های حالب هستند، سنگ هایی که در حالب گیر میکنند و بالای 6 میلی متر اندازه دارند را ما به وسیله سنگ شکنی داخل اندامی یا  tul یا سنگ شکنی برون اندامی یا همان eswl خرد میکنیم و بیمار قطعاتش را دفع میکند و یا اینکه سنگ های خیلی بزرگی که گاها در حالب به دلیل زمان طولانی که سنگ آنجا قرار میگیرد ایجاد میشود و اندازه آن ها بالای 2 ، 3 سانتی متر باشد را  ما میتوانیم جراحی باز یا در حقیقت لاپاراسکوپی انجام بدهیم که لاپاراسکوپی جزء روش های جراحی می باشد که ما اندواورولوژیست ها انجام می دهیم.

 نکته ای که داریم این است که در مریض هایی که قبلا هم جراحی باز یا بسته انجام داده اند ما تحقیقی انجام دادیم و دیدیم که روش pcnl در این بیماران هم روش مفید و قابل انجامی می باشد و البته میزان خون ریزی این بیمارن بیشتر است ولی به مراتب مفید تر از جراحی باز یا قدیمی یا لاپاراسکوپی بیمار خواهد بود.

 

منبع: http://www.sid.ir/En/Journal/ViewPaper.aspx?ID=370088

دکتر مجتبی عاملی، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مجتبی عاملی