مشکلات شایع در دوران بارداری

-درد پشت

این درد در 36درصد زنان باردار وجود دارد ودر 6درصد موارد بسیار شدید است.این درد بعد از زایمان به تدریج کم می شود علت اصلی آن ناپایداری لگن به علت لیگامان های شکم و کوتاه شدن عضلات پشت است .گاهی این درد در اثر دیاستازیس عضلات شکمی است.قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت مثل نشستن-ایستادنطولانی آن را تشدید می کند.

-درد لگنی

نوع دیگری از این درد که درد ساکروایلیاک میباشد به صورت درد،تیر شدید در ساکروم در هنگام بلند کردن اشیا سنگینی یا غلتیدن در بستر است که به پشت ران تیر می کشد ولی پایین تر از زانو نمی رسد.

-اختلال عملکرد سمفیز پوبیس

باز شدن غیر عادی استخوان عانه بیشتر از 35 میلیمتر که نوعی پروسه التهابی است و علائم آن درد ناحیه،حساسیت در لمس،گشاد و اردکی راه رفتن،صدای کلیک ناحیه پوبیس هنگام راه رفتن ،درد و سفتی هنگام غلت زدن در خواب،بالا رفتن پله،سوارشدن ماشین و بلند کردن اجسام و در موارد شدید مشکلات ادراری پیدا می شود.

-پوکی استخوان ناشی از بارداری

مصرف کلسیم و ویتامین ناکافی و عوامل ژنتیک زمینه این مشکل حاملگی هستند و اغلب در سه ماهه سومو بعد از زایمان اتفاق می افتد.تنها روش در دسترس اسکن است.

-اختلال عملکرد عضلات لگن

عدم توانایی در کنترل ادرار به خصوص در هنگام عطسه و سرفه و هر وضعیتی که باعث افزایش فشار داخل شکم شود که تا 40 درصد گزارش شده است و اکثرا بعد از زایمان از بین می رود با انجام ورزش ها ی تقویت عضلات کف لگن این مسئله قابل پیشگیری است.

دکتر فرحناز دادخواه، متخصص زنان و زایمان هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر فرحناز دادخواه