ارتباط بین تغییرات آب و هوا با میگرن

در این مقاله از سری مقالات میگرن، درباره ارتباط بین تغییرات آب و هوا با میگرن توضیحاتی داده خواهند شد.

عامل اصلی ایجاد میگرن چیست؟

محققان دقیقاً نمی دانند که چرا برخی از افراد دچار میگرن می شوند. ژن ها، تغییرات مغزی یا تغییر در سطح مواد شیمیایی مغز می توانند منجر به میگرن شوند.

اما کاملا واضح است که عوامل خاصی، آغازگر حملات میگرنی هستند. غذاهای خاص، تغییرات هورمونی و استرس از جمله عوامل محرک میگرن هستند که اغلب ذکر شده است. هوا هم می تواند یک فاکتور مهم باشد.

آب و هوا چه تاثیری بر روی میگرن می گذارد؟

طبق تحقیقات انجام شده، در نیمی از افراد مبتلا به میگرن، تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد سردرد می شود. طوفان ها، بالا رفتن دما و تغییر فشار هوا ممکن است با تغییر سطح سروتونین (نوعی انتقال دهنده عصبی است. به انگلیسی: Serotonin) و سایر مواد شیمیایی مغز، بر سردرد تاثیر می گذارند.

تحقیقات راجع به ارتباط میگرن و تغییرات آب و هوا، دشوار است. مردم نسبت به تغییرات آب و هوا واکنش های مختلفی دارند. بنابراین برای محققان، سخت است که از تغییرات آب و هوا صرف نظر کنند.

همه به تغییرات آب و هوا به طور یکسان پاسخ نمی دهند. گرما باعث سردرد در بعضی از افراد می شود، در حالی که برخی دیگر با کاهش دما دچار میگرن می شوند. افراد خاصی بیشتر از بقیه به تغییرات دما و رطوبت، حساس تر هستند.

در بعضی موارد، عوامل مختلف زیادی با همدیگر منجر به حمله میگرنی می شوند. به عنوان مثال، ممکن است در روزهای شرجی، فقط در صورتی که تحت فشار استرس یا گرسنگی باشید، سردرد بگیرید.

ارتباط بین دما و رطوبت با میگرن چگونه است؟

ممکن است بین دما ، رطوبت و میگرن ارتباطی وجود داشته باشد ، اما این ارتباط مداوم نیست. به طور کلی، دمای بالا و رطوبت به نظر می رسند، آغازگر سردرد های میگرنی باشند. تغییرات ناگهانی دما یا رطوبت، با بالا یا پایین رفتن، ممکن است یک عامل مهم باشد.

مطالعه بیومتئورولوژی (علم شناخت آثار جو روی موجودات زنده است. به انگلیسی: Biometeorology) در سال  2017، به افزایش مراجعه برای میگرن به بخش اورژانس در روزهای گرم و مرطوب و کاهش مراجعه در روزهای سرد و خشک اشاره کرد. مطالعه ای دیگر نشان دهنده ی افزایش پذیرش در اورژانس در روزهای گرم و خشک است.

یکی از دلایل احتمالی افزایش سردرد در هوای گرم می تواند، کمبود آب بدن (به انگلیسی: Dehydration) باشد که به عنوان عامل ایجاد کننده میگرن شناخته شده است.

این که چطوری به دما و رطوبت پاسخ می دهید، می تواند به میزان حساسیت شما نسبت به این عوامل بستگی داشته باشد. افرادی که به درجه حرارت حساس هستند، در زمستان، سردرد های بیشتری می گیرند؛ در حالی که افرادی که به دما حساسیت دارند، در تابستان سردرد بیشتری را تجربه می کنند.

چگونه نور خورشید می تواند باعث میگرن شود؟

بعضی اوقات نور خورشید می تواند باعث حمله میگرنی شود. این امر منطقی است، با توجه به اینکه نور روشن یک عامل محرک مشترک است.

محققان می گویند نور خورشید می تواند از شبکیه و عصب بینایی عبور کرده و سلول های عصبی حساس مغز را فعال کند. نظریه دیگر این است که اشعه فرابنفش (به انگلیسی: Ultraviolet-Radiation) خورشید منجر به ترشح مواد شیمیایی در پوست شده و رگ های خونی را متسع می کند که این امر، می تواند باعث بروز میگرن شود.

قدرت و روشنایی نور خورشید می تواند در تعیین اینکه آیا باعث حمله میگرنی می شود یا نه، کمک کند. افرادی که در معرض آفتاب تابستانی قوی نسبت به آفتاب زمستان که ضعیف است، میگرن شدید تری را تحمل کردند.

چگونه تغییر در فشار هوا باعث میگرن می شود؟

فشارسنج (به انگلیسی: Barometric-Pressure)، فشار هوا را اندازه گیری می کند. افزایش فشار بارومتریک به معنای افزایش فشار هوا و افت آن، به معنای کاهش فشار هوا است.

فشار چگونه می تواند بر سردرد تأثیر بگذارد؟ جواب این سوال مربوط به رگ های خونی است. وقتی فشار بالا می رود، رگ های خونی تنگ می شوند و موقعی که فشار افت پیدا می کند، رگ های خونی متسع می شوند.

تحقیقات نشان می دهند که حتی کاهش جزئی فشار، باعث میگرن می شود. افت فشار هوا باعث متسع شدن رگ های خونی مغز می شود که این امر منجر به آزاد شدن سروتونین می شود.

با افزایش سطح سروتونین ، پدیده ای بصری موسوم به نام آئورا (یک احساس خاص یا اخطار قبلی که از حمله یا بروز در شرف بیماری آگاهی می دهد. به انگلیسی: Aura) ایجاد می شود. هنگامی که سطح سروتونین دوباره افت پیدا می کند ، رگ های خونی متورم می شوند و بروز میگرن را تحریک می کنند.

چگونه می توانیم از میگرن پیشگیری کنیم؟

اگرچه نمی توانید آب و هوا را کنترل کنید، ولی با تغییر دما یا رطوبت می توانید، میگرن خود را بیشتر کنترل کنید. یک راه این است که محرک های میگرن خود را متوجه شوید. در دفترچه ای یادداشت کنید که در هنگام بروز میگرن مشغول چه کاری بودید. با گذشت زمان، همچنین خواهید دید که کدام الگوهای آب و هوایی تمایل به شروع سردردتان را دارند.

اگر دارویی برای جلوگیری از میگرن دارید، حتما مصرف کنید. و اگر به نظر می رسد که با تغییرات هوا مواجه هستید، داروی سقط جنین با خود به همراه داشته باشید.

سعی کنید، وقتی شرایط به گونه ای است که امکان دارد سردرد بگیرید، مدت زمانی که در بیرون از منزل هستید را محدود کنید. و اگر به اجبار، در معرض آفتاب قرار گرفتید، از چشمان خود با عینک آفتابی مناسب محافظت کنید.

مشاوره آنلاین راجع به ارتباط بین تغییرات آب و هوا با میگرن

 برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکترکیوان مستوفی راجع به ارتباط بین تغییرات آب و هوا با سردرد میگرنی از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس، جواب آزمایش و ... را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

  • هوا در محدوده سکونت ما گرم است، چکار کنم میگرن نگیرم؟
  • چکار کنم تا در هوای سرد دچار میگرن نشم؟
  • فرزندم در تابستان زیاد دچار میگرن میشه، چکار کنم؟
  • فشار هوا در اینجا پایین است، چکار کنم سردرد میگرنی نگیرم؟
  • میزان سروتونین چقدر باشه تا دچار سردرد نشم؟

و دیگر دغدغه ها و سوال هایی که برای شما ایجاد می شود.

دکتر کیوان مستوفی، متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر کیوان مستوفی