بیماری های قلبی و عروقی کدامند؟

این مقاله به طور جامع درباره بیماری های قلب و عروق توضیح خواهد داد.

بیماری قلبی عروقی چیست؟

بیماری های قلبی عروقی (به انگلیسی: Cardiovascular-Disease) اختلالاتی هستند که بر ساختار یا عملکرد قلب شما تأثیر می گذارند، مانند:

 • ضربان غیر طبیعی قلب (آریتمی)
 • بیماری آئورت و سندرم مارفان
 • بیماری قلبی مادرزادی
 • بیماری عروق کرونر (تنگ شدن شریان ها)
 • ترومبوز ورید عمیق و آمبولی ریوی
 • حمله قلبی
 • نارسایی قلبی
 • بیماری عضله قلب (کاردیومیوپاتی)
 • بیماری دریچه قلب
 • بیماری پریکارد
 • بیماری عروقی خارجی
 • بیماری روماتیسمی قلب
 • سکته مغزی
 • بیماری عروقی (بیماری عروق خونی)

مطالعه در مورد قلب برای پیشگیری از بیماری قلبی عروقی اهمیت دارد. اگر به بیماری های قلبی عروقی مبتلا هستید، می توانید با آگاهی از بیماری خود و مراقبت، زندگی سالم تری داشته باشید.

 بیماری های قلبی عروقی می توانند دلایل مختلفی داشته باشند. بنابراین مهم است که تفاوت آن ها را بدانیم.

ضربان غیر طبیعی قلب چیست؟

قلب یکی از اعضای شگفت انگیزی است که با ضربان ثابت حدود 60 الی 100 بار در هر دقیقه (معادل 100000 بار در روز) می تپد. گاهی اوقات قلب شما دچار ضربان نامنظم می شود. ضربان قلب نامنظم یا غیر طبیعی را آریتمی (به انگلیسی: Arrhythmia) می نامند. آریتمی می تواند ضربان قلب نامنظم که خیلی آهسته یا خیلی سریع هستند را ایجاد کند.

بیماری آئورت و سندرم مارفان چیست؟

آئورت شریان بزرگی است که از قلب خارج شده و خون غنی از اکسیژن را به بدن منتقل می کند. موارد زیر می توانند شانس بزرگ شدن یا پاره شدن آئورت را بالا ببرند:

 • آترواسکلروزیس (نوعی بیماری است که در آن، رسوب لیپید و کلسترول باعث سخت شدن شریان می شود. به انگلیسی: Atherosclerosis)
 • فشار خون بالا
 • اختلالات بافت همبند که می تواند دیواره رگ خونی را تضعیف کند؛ مثل: اسکلرودرما (به انگلیسی: Scleroderma)، استئوژنز ایمپرفکتا (نوعی بیماری است که در آن استخوان ها بسیار شکننده می شوند. به انگلیسی: Osteogenesis-Imperfecta)، سندرم اِهلرز- دنلوس (گروهی از اختلالات ارثی نادر و ناهمگون بافت همبند هستند. به انگلیسی: Ehlers-Danlos Syndrome) و بیماری کلیه پلی کیستیک (نوعی بیماری مادرزادی کلیه است که در آن، جفت کلیه ها دارای کیست های متعدد هستند. به انگلیسی: Polycystic-Kidney Disease)
 • آسیب دیدگی

اگر مبتلا به بیماری آئورت هستید، به تیمی از متخصصان و جراحان نیاز دارید تا معالجه شوید.

کاردیومیوپاتی چیست؟

کاردیومیوپاتی (به انگلیسی: Cardiomyopathy)، مربوط به بیماری های عضله قلب است. گاهی اوقات عضلات قلب به آسانی بزرگ می شوند. افراد مبتلا به این بیماری، به طور غیر معمول قلب بزرگ، ضخیم یا سفت دارند که نمی تواند به خوبی خون را پمپاژ کند. کاردیومیوپاتی در صورت عدم درمان، بدتر می شود. این امر می تواند با نارسایی قلب و ضربان غیر طبیعی قلب همراه باشد.

بعضی وقت ها کاردیومیوپاتی ممکن است در خانواده ها جاری شود، همچنین می تواند در اثر فشار خون بالا، دیابت، چاقی، بیماری های متابولیک یا عفونت ایجاد شود.

بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

این بیماری در بخش یا بخش هایی از قلب یا رگ های خون ایجاد می شود. این مورد قبل از تولد اتفاق می افتد.

از هر 1000 کودک حدود 8 نفر به این بیماری مبتلا هستند. ممکن است در بدو تولد علائمی داشته باشند، اما بعضی از افراد تا سن کودکی یا حتی بزرگسالی هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند.

در بیشتر موارد، مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد. احتمالا ژن ها نقش مهمی را ایفا می کنند، یا اگر نوزاد در معرض عفونت های ویروسی ، الکل یا مواد مخدر قرار گرفته باشد، می تواند اتفاق بیافتد.

بیماری سرخرگ کرونر چیست؟

نام دیگر این بیماری CAD است. زمانی پلاک به وجود می آید و سخت می شود که سرخرگ، اکسیژن و مواد غذایی حیاتی به قلب دهد. این سخت شدن را آتروسکلروزیس می نامند.

ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی چیست؟

لخته های خون می توانند در ورید (سیاهرگ) عمقی شکل بگیرند، که معمولا در پا ها ایجاد می شود. بیماری ترومبوز ورید عمقی یا DVT (به انگلیسی: Deep veins Thrombosis) نام دارد. این لخته ها می توانند سست شده و از طریق جریان خون به ریه ها منتقل شوند و جریان خون عروق ریه را مسدود کنند. به این حالت آمبولی ریوی (به انگلیسی: Pulmonary Embolism) گفته می شود. این وضعیت خطرناک، نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

ممکن است به دلیل ژن یا سابقه خانوادگی در معرض خطر ترومبوز ورید عمقی قرار بگیرید. موارد دیگری مثل: نشستن برای مدت طولانی (در هواپیما یا ماشین)، استراحت طولانی مدت در تخت خواب، بارداری، استفاده از قرص های ضد بارداری و روش درمانی جایگزینی هورمون ممکن است، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

نارسایی قلبی چیست؟

این اصطلاح می تواند ترسناک باشد. نارسایی قلبی به این معنا نیست که قلب از کار افتاده است. بلکه به معنی این است که قلب شما به مقدار لازم پمپاژ نمی کند. این موضوع باعث احتباس نمک و آب در بدن خواهد شد که در نهایت شما را به تورم و تنگی نفس دچار خواهد کرد.

بیماری دریچه قلب به چه صورت است؟

دریچه های قلب در انتهای بطن و دهلیز قرار دارند. دریچه های قلب خون را در قلب شما جاری می کنند.

گاهی اوقات، دریچه ها با مشکلاتی همراه هستند. نمونه هایی از مشکلات دریچه قلب عبارتند از:

 • تنگی آئورت. در این بیماری دریچه آئورت تنگ می شود. این امر، سرعت انتقال جریان خون از قلب به بدن را کم می کند.
 • نارسایی دریچه میترال. دریچه میترال به اندازه کافی محکم بسته نمی شود. این بیماری باعث تراوش خون به سمت عقب و جمع شدن مایع در ریه می شود.
 • پرولاپس و افتادگی دریچه میترال. دریچه بین دهلیز و بطن چپ به طور کامل بسته نمی شود.

پریکاردیت چیست؟

پریکاردیت یا التهاب آب شامه (به انگلیسی: Pericarditis)، به این معنی است که بافت اطراف قلب ملتهب شده است. عفونت، اغلب علت اصلی این بیماری است.

بیماری روماتیسمی قلب چیست؟

بیماری روماتیسمی قلب (به انگلیسی: Rheumatic Heart Disease) موقعی رخ می دهد که تب روماتیسمی (شایع ترین بیماری التهابی در کودکان )، به دریچه های قلب آسیب می رساند.

تب روماتیسمی با گلو درد درمان نشده، شروع می شود و می تواند، اکثر اندام هایی از بدن کودک را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پزشک، احتمال بدهد که فرزند شما تب روماتیسمی دارد، با معاینه جسمانی و گرفتن آزمایش هایی مثل اشعه X و اکوکاردیوگرام EKG))، این مورد را بررسی خواهد کرد که آیا کودک شما دچار آسیب قلبی شده است یا نه.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی موقعی اتفاق می افتد که جریان خون در مغز، مسدود یا کند شود. در این حالت مغز نمی تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز را بدست آورد، و سلول های مغزی شروع به مردن می کنند. وقتی خون نتواند به اندازه کافی به مغز برسد، عملکرد عادی بدن مختل می شود.

سکته مغزی می تواند به دلیل انسداد سرخرگ یا پارگی عروق خونی اتفاق بیفتد. برای محدود کردن آسیب مغزی و برطرف کردن عوارض آن، به درمان فوری نیاز است.

دیگر بیماری های عروقی به چه صورت هستند؟

سیستم گردش خون شما از عروق تشکیل شده است که خون را به اندام های مختلف بدن منتقل می کند.

بیماری عروق شامل هر اختلالی است که بر سیستم گردش خون شما تأثیر می گذارد. این اختلالات شامل بیماری های شریانی است که به سمت پا رفته (بیماری عروق محیطی) و جریان خون به مغز را کاهش می دهد که باعث سکته مغزی می شود.

چگونه بیماری های قلبی عروقی درمان می شوند؟

درمان بیماری های قلبی عروقی می تواند بر حسب نوع بیماری متفاوت باشد. ممکن است موارد زیر را در بر داشته باشد:

 • تغییر شیوه زندگی مثل رژیم غذایی ، ورزش و مصرف الکل و دخانیات
 • داروها، مانند دارو هایی که برای درمان عوامل خطرناک مثل فشار خون یا کلسترول و یا برای از بین بردن لخته ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 • روش های پزشکی مانند قرار دادن بالن یا استنت (نوعی لوله توری مصنوعی از جنس فلز که برای جلوگیری از نقص ناشی از انقباض جریان در رگ خونی مورد نظر استفاده می شود. به انگلیسی: Stent)، جراحی دریچه قلب یا عمل جراحی پیوند دور زننده عروق قلب (به انگلیسی: Coronary Artery Bypass Graft)

مشاوره آنلاین راجع به بیماری های قلب و عروق

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر آرمین مرعشی زاده راجع به انواع بیماری های قلب و عروق از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست های سوال های زیر استفاده کنید:

 • ضربان قلبم نامنظم است، چکار کنم؟
 • فشار خون پدرم بالاست، ممکنه دچار بیماری آئورت شود؟
 • فرزندم به بیماری پلی کیستیک کلیه دچار شده، چکار کنم؟
 • چربی خون مادرم بالاست، ممکنه به کاردیومیوپاتی دچار شود؟
 • فرزندم به بیماری روماتیسمی قلب دچار شده، چکار کنم؟
 • همسرم به دارو های فشار خون حساسیت دارد، چکار کنم؟
 • من زیاد میخوابم، ممکنه دچار آمبولی ریوی شوم؟

و دیگر دغدغه ها و سوال هایی که برای شما ایجاد می شود.

دکتر آرمین مرعشی زاده ، متخصص قلب وعروق هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر آرمین مرعشی زاده