ارتباط سیگار کشیدن و زخم معده

در این مقاله از سری مقالات دستگاه گوارش، درباره رابطه سیگار کشیدن با زخم معده توضیحاتی داده خواهد شد.

مصرف سیگار چه تاثیری بر روی زخم معده می گذارد؟

استعمال سیگار خطر زخم را افزایش داده و ممکن است مانع عملکرد داروهایی که برای بهبود زخم خود مصرف می کنید، شود. همچنین سیگار کشیدن می تواند روند التیام یافتن زخم را نبز کند تر کند.  

در یک مطالعه درباره بیش از 4000 فرد سیگاری و غیر سیگاری که بین 18 تا 30 سال سن داشتند تحقیقی صورت گرفت. این افراد بعد از 7 الی 15 سال دوباره مورد آزمایش قرار گرفتند، محققان دانشگاه مینسوتا دریافتند که افراد سیگاری، حدودا 2 برابر نسبت به افراد غیر سیگاری درگیر بیماری های زیادی از جمله زخم های معده بودند.

سیگار کشیدن چه تاثیری بر روی اسید معده می گذارد؟

سیگار با مکانیزم های دفاعی طبیعی بدن علیه اسید معده تداخل دارد.

به طور معمول، اسید با برخورد به معده، شروع به تجزیه مواد غذایی کرده و غذا را برای آنزیم های قوی تر لوله گوارشی آماده می کند.

هر اسیدی که جذب نشود، توسط بی کربنات سدیم (آنتی اسید طبیعی. به انگلیسی: Bicarbonate-Sodium) خنثی می شود. این خنثی سازی در اثنی عشر یا دوازدهه (بخش اول روده باریک است. به انگلیسی: Duodenum) اتفاق می افتد. بی کربنات سدیم توسط پانکراس (یک اندام حیاتی در کنار اثنی عشر) ساخته می شود.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، سیگار کشیدن با گذشت زمان باعث افزایش تولید اسید معده و کاهش تولید بی کربنات می شود. اثنی عشر، از محل های اصلی ایجاد زخم معده است. افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به زخم اثنی عشر هستند. همچنین این افراد ممکن است به زخم مری (اندامی که به معده منتهی می شود. به انگلیسی: Esophagus)، مبتلا شوند.

آیا دخانیات با داروهای زخم معده تداخل دارند؟

بر اساس گفته متخصصین گوارش در مرکز پزشکی دانشگاه راش شیکاگو، سیگارها به روش های مختلفی اثر مخرب خود را بروز می دهند.

متخصصین گوارش هشدار می دهند که مصرف سیگار ممکن است در عملکرد داروهایی که تولید اسید معده را کاهش می دهند، اختلال ایجاد کند.

دو دسته دارویی که به این منظور تجویز می شوند مهارکننده های پمپ پروتون (به انگلیسی: Proton-Pump) مثل امپرازول (به انگلیسی: Omeprazole) و مسدود کننده H2 مثل رانیتیدین (به انگلیسی: Ranitidine) هستند. سیگار کشیدن در حالی که این دارو ها را مصرف می کنید ، احتمال التیام زخم را به سه دلیل کاهش می دهد:

* تشدید شرایطی که باعث شروع زخم شده است

* کند شدن سرعت بهبود زخم

* جلوگیری از عملکرد دارو

استعمال دخانیات باعث بروز چه مشکلات دیگری در گوارش می شود؟

سیگار کشیدن به روش های مختلفی بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد که می تواند تشخیص و درمان زخم را پیچیده تر کند. با ضعف عضله اسفنکتر (به انگلیسی: Sphincter-Muscle) که به طور معمول از ورود اسید معده به مری جلوگیری می کند، برگشت یا رفلاکس اسید و سوزش معده ایجاد می شود.

همچنین استعمال دخانیات، خطر ابتلا به سرطان معده و مری و بیماری کرون (یک از بیماری های التهابی روده است که درمان آن با از بین بردن یک یا چند بخش دستگاه گوارش همراه می باشد .به انگلیسی: Crohn-Disease) را افزایش می دهد. در مقایسه با افراد غیر سیگاری، مبتلایان به بیماری کرون که سیگار می کشند ممکن است علائم شدیدی را تجربه کنند و امکان دارد به داروهای قوی تری نیاز داشته باشند و یا حتی برای تحت کنترل در آوردن علائم خود نیاز به جراحی های بیشتری داشته باشند.

اگر همه این موارد برای ترک کافی نبودند، سیگار کشیدن به مشکلات کبد و کیسه صفرا (دو عضو مهم در گوارش) هم مرتبط است.

آیا زخم معده قابل جبران است؟

موقع ترک سیگار، بیشتر عارضه های ناشی از مصرف سیگار می توانند قابل برگشت باشند.

در واقع، برخی از عوارض مصرف سیگار به طرز شگفت آوری، کوتاه مدت است. سرعت تولید بی کربنات سدیم ظرف 30 دقیقه پس از کشیدن آخرین سیگار به حالت عادی برمی گردد. همچنین عملکرد کبد، به محض ترک سیگار به حالت عادی برمی گردد. تاثیر سیگار روی بیماری کرون کاملا مشخص نیست و برخی از پزشکان اعتقاد دارند که حتی پس از ترک سیگار همچنان عوارض مقاومت می کنند. اگر زخم معده دارید، می توانید همین الان با ترک سیگار به بدن خود کمک کنید تا درمان شود.

مشاوره آنلاین راجع به سیگار کشیدن و زخم معده

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مسعود نموی راجع به تاثیر سیگار کشیدن بر روی زخم معده از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

  • به امپرازول حساسیت دارم چکار کنم؟
  • موقع سیگار کشیدن، در گلوم احساس سوزش شدید میکنم، چکار کنم؟
  • بعضی موقع ها دچار رفلاکس معده میشم، چکار کنم؟
  • پدرم خیلی سیگار میکشه، چکار کنم تا دچار زخم معده نشه؟
  • چند وقته که سیگار رو ترک کردم، آیا زخم معدم خوب میشه؟
  • و دیگر دغدغه ها و سوالاتی که این مقاله برای شما ایجاد کرده است.

دکتر مسعود نموی ، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مسعود نموی