راه های درمان گواتر

در این مقاله از سری مقالات مربوط به گواتر راجع به بررسی راه های درمان گواتر می پردازیم.

گواتر چگونه درمان می شود؟

گواتر می تواند توسط دارو، هورمون درمانی و جراحی معالجه شود.

روش درمان شما به عوامل زیر بستگی دارد:

 • اندازه گواتر
 • علائمی که گواتر، باعث ایجاد آن ها می شود.
 • تشخیص این که، آیا بیماری تیروئید باعث گواتر شده است یا خیر ؟

اگر آزمایش ها نشان دهند که غدد تیروئید شما به طور عادی کار کرده و گواتر کوچک است، امکان دارد فقط تحت نظر قرار بگیرید.

اگر گواتر در تنفس یا بلعیدن اختلال ایجاد کرده و به دیگر درمان ها پاسخ ندهد، ممکن است به عمل جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام غده گواتر، نیاز داشته باشید. این عمل جراحی، تیروئیدکتومی (به انگلیسی: Thyroidectomy) نام دارد.

مشکلات غده تیروئید چگونه درمان می شوند؟

اگر در آزمایش ها مشخص شود غده تیروئید مشکل دارد، از طریق یکی از روش های زیر تحت درمان قرار خواهید گرفت:

 • غده تیروئید پرکار (به انگلیسی: Hyperthyroidism)؛ برای درمان این نوع از غده تیروئید ممکن است نوعی دارو به نام تیونامید (به انگلیسی: Thionamides) یا نوعی رادیوتراپی که آن را رادیوید درمانی (به انگلیسی: Radioiodine-Treatment)می نامند، تجویز شود.
 • غده تیروئید کم کار (به انگلیسی: Hypothyroidism)؛ در این حالت برای بازگرداندن عملکرد تیروئید به حالت عادی، معمولا مصرف هورمونی ساختگی (به انگلیسی: Synthetic-Hormone) به نام لووتیروکسین (به انگلیسی: Levothyroxine) تجویز می شود.

مکمل ید برای درمان گواتر

رژیم غذایی متعادل، معمولا تمام یدی که بدن شما به آن نیاز دارد را تامین می کند. در صورتی که کمبود ید دارید از یک پزشک عمومی یا متخصص مشاوره بگیرید.

مکمل های ید در بسیاری از فروشگاه هایی که در زمینه غذای سالم کار می کنند، بدون تجویز پزشک، در دسترس هستند. اما همیشه پیش از مصرف مکمل ید از یک متخصص عمومی مشاوره بگیرید؛ چرا که میزان ید مورد نیاز در هر فرد، متفاوت است. یادتان باشد مصرف زیاد ید میتواند مشکل ساز شود و مسمومیت ایجاد نماید.

عمل جراحی غده تیروئید چگونه است؟

پیش از عمل جراحی برای برداشتن بخشی از غده تیروئید یا تمام آن، شما تحت بی هوشی موضعی قرار خواهید گرفت تا چیزی را احساس نکنید.

در حین عمل جراحی، جراح برشی در جلوی گردن ایجاد می کند تا به غده تیروئید دسترسی پیدا کند. این که چقدر از غده تیروئید برداشته شود، به وضعیت گواتر بستگی دارد. در این عمل جراحی، اندازه گواتر و میزان تولید هورمون های تیروئید کاهش پیدا می کند. جراح تنها به اندازه ای غده تیروئید را بر می دارد که علائم برطرف شود و سعی می کند مقداری از آن را باقی بگذارد تا کماکان تولید هورمون تیروئید در بدن ادامه یابد.

اگر تمامی غده تیروئید برداشته شود، پس از جراحی نیاز به هورمون درمانی پیدا می کنید.

عوارض ناشی از عمل جراحی غده تیروئید کدامند؟

عمل جراحی برای برداشتن تمام یا بخشی از غده تیروئید معمولا بی خطر است. اما مثل تمام عمل جراحی های دیگر، عوارضی را به همراه خواهد داشت. میزان عوارض ناشی از عمل جراحی تیروئید، 1 الی 2 درصد برآورد شده است.

عوارض اصلی ناشی از عمل جراحی تیروئید به شرح زیر می باشند:

 • عفونت ( به انگلیسی: Infection)، عمل جراحی تیروئید هم مثل تمام عمل های جراحی دیگر، با خطر عفونت همراه است.
 • آسیب به عصب (به انگلیسی: Nerve Damage)؛ غده تیروئید به اعصاب حنجره، که تار های صوتی را کنترل می کند، بسیار نزدیک است. اگر به طور تصادفی طی عمل جراحی آسیب ببیند، می تواند بر روی صدا و تنفس تاثیر بگذارد. آسیب دائمی به اعصاب حنجره بر روی 1 الی 2 نفر از 100 نفری که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، تاثیر می گذارد. همچنین آسیب موقتی ممکن است بر روی 5 نفر از هر 100 نفر تاثیر گذار باشد.
 • آسیب به غده پاراتیروئید؛ غدد پاراتیروئید بسیار کوچک بوده و در پشت تیروئید قرار دارند. این غدد به تنظیم میزان کلسیم در بدن شما کمک می کنند. اگر غده پاراتیروئید طی عمل جراحی تیروئید آسیب دیده باشد، احتمالا برای باقی زندگی نیاز به مصرف مکمل های کلسیم خواهید داشت.

مشاوره آنلاین راجع به راه های درمان گواتر

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر زیبا حسینی فر راجع به درمان گواتر از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره های بهتر از لیست سوال های زیر استفاده کنید:

 • نمیتونم از دارو های بیهوشی استفاده کنم، چجوری گواترم رو عمل کنم؟
 • نفس تنگی دارم؛ آیا گواترم مشکل داره؟
 • سن پدرم بالاست و گواتر داره؛ چکار کنم؟
 • تو گردنم احساس درد میکنم چکار کنم؟
 • به قرص لووتیروکسین حساسیت دارم چه دارو ی دیگه ای میتونم مصرف کنم؟
 • چه مواد غذایی مصرف کنم که ید به طور کافی به بدنم برسد؟
 • و دیگر سوال ها و دغدغه های مربوط به گواتر که این مقاله برای شما ایجاد کرده است.

دکتر زیبا حسینی فرد ، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر زیبا حسینی فرد