کودک آزاری چیست و چگونه باید با آن رفتار کرد؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام. حمیده جنگجو روانشناس بالینی کودک، نوجوان و خانواده هستم. در این مقاله راجع به مبحث کودک آزاری توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهم کرد.

چه کارهایی کودک آزاری محسوب میشود؟

بر اساس پیمان نامه حقوق کودک، هر فرد زیر 18 سال کودک یا نوجوان محسوب می شود. کودک آزاری عبارت است از هرگونه بد رفتاری فیزیکی و عاطفی مثل: سو استفاده جنسی، غفلت از کودک، بی توجهی یا استثمار تجاری.

انواع شکل های پرخاشگری، انتقاد بیش از حد پدر و مادر از کودک، نبودن محبت و عاطفه طرد کردن کودک، در آغوش نگرفتن، تبعیض گذاشتن، پاداش ندادن، تنبیه، تحقیر، توهین، آزار جسمی و تعرض جسمی کودک آزاری محسوب می شود.

به چه علت بعضی اشخاص کودک آزاری میکنند؟

افرادی که در کودکی مورد تعرض جنسی و کودک آزاری قرار گرفتند، در بزرگسالی به دنبال انتقام گیری و آسیب زدن به دیگر کودکان هستند حتی اگر خود این افراد متاهل باشند و فرزند داشته باشند نیز احتمال اینکه کودک آزار شوند (مخصوصا آزار جنسی) و به بچه ها آسیب برسانند بسیار بالا است. این اشخاص با اعمالی مثل: لمس کردن، بوس کردن، وادار کردن کودک به دیدن روابط جنسی دو فرد بزرگسال، وادار کردن کودکان به برهنه شدن، عکس گرفتن از آن ها، نشان دادن عکس های مستهجن به کودک، به شخصیت و جسم آن ها آسیب می رسانند.

کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفتند چه علایم و نشانه هایی از خود نشان میدهند؟

از علائم کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفتند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منزوی بودن
 • افسردگی
 • اختلال شخصیت
 • ناتوانی در یادگیری
 • پرخاشگری
 • احساس گناه داشتن
 • کاهش اعتماد به نفس
 • خلق تحریک پذیر (هنگامی که فردی تحریک پذیر است، به سادگی خشمگین یا ناراحت می شود)

کودک آزاری چه عواقبی برای کودک به دنبال دارد؟

آزار و اذیت کودکان، عواقب جدی در زمینه های شخصی، اجتماعی و تحصیلی به همراه دارد. از جمله عوارض کودک آزاری می توان به افت تحصیلی، دیدن کابوس شبانه، بروز رفتار های غیر عادی، ترس از لمس شدن توسط دیگران، خشم بی دلیل نسبت به والدین و خود اشاره کرد.

لازم به ذکر است که آثار و پیامد های کودک آزاری جنسی را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می کنیم.

 1. از عواقب منفی کوتاه مدت می توان به: شب ادراری، اختلالات رفتاری، صدمه زدن به خود، افکار خودکشی، افت تحصیلی و پرخاشگری اشاره کرد.
 2. همچنین عوامل منفی در بلند مدت مثل افسردگی، اضطراب، ترس از ازدواج، ترس از افراد غریبه، ترس از تنهایی، حس انتقام و بزهکاری در زندگی فرد اختلال ایجاد می کند. اکثرا کودکان آسیب دیده احساس خوبی نسبت به خود نداشته و دایما احساس گناه می کنند و خود را بی ارزش می پندارند.

چرا کودکان، آزاری که بهشان رسیده را از والدین پنهان میکنند؟

دلیل اینکه بچه ها در برملا کردن آسیبی که بهشان رسیده پنهان کاری می کنند، ترس از تهدید فردی است که به آن ها تعرض کرده است. یکی دیگر از ترس های کودک، تنبیه شدن از طرف والدین است؛ کودک از آن بیم دارد که والدین با بیان کردن جملاتی همچون: "چرا مراقب خودت نبودی" و ... او را تنبیه کنند به همین خاطر برای مطرح کردن مشکل خود احساس راحتی نمی کند و تصمیم می گیرد به دیگران، مخصوصا والدین، اطلاع ندهد.

با کودکی که آزار جنسی یا جسمی دیده چگونه باید برخورد کنیم؟

همانطور که گفتم، کودک آزاری باعث افت شخصیت روحی-روانی کودک می شود. در برخورد با کودکانی که آزار دیده اند باید نکاتی را در نظر بگیریم که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. در ابتدا باید سعی کنیم کودک را درک کنیم، از زبان تهدید و تحقیر به هیچ عنوان استفاده نکنیم، اجازه ندهیم اعتماد به نفس کودک از بین برود، با بچه های دیگر مقایسه اش نکنیم و در نهایت تمام تلاشمان را به کار بندیم تا آرامش روحی روانی را به وی برگردانیم و امنیت لازم را برایش فراهم کنیم.

احترام و امنیت دو مشخصه ای است که برای بقای زندگی کودک بسیار حیاتی است و حتما باید برای بهبود بخشیدن به آن ها تلاش کنیم. یکی از وظایف ما آموزش مباحث خود مراقبتی به کودکان است. یادمان باشد که نباید به کودک احساس گناه بدهیم تا کودک فکر کند آدم کثیفی است یا درگیر عذاب وجدان شود؛ باید سعی کنیم در این موارد خیلی باهوش تر عمل کنیم و همراه کودک باشیم.

توصیه می کنم افرادی که در خانواده یا اطرافیانشان فردی را می شناسند که مورد آزار جسمی، جنسی، روحی - روانی و عاطفی قرار گرفته است (مخصوصا اگر مورد آزار جنسی قرار گرفته) حتما به یک روانشناس خوب مراجعه کنند تا از این عوارض روحی روانی که کودک تجربه می کند کاسته شود.

مشاوره آنلاین راجع به کودک آزاری

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر حمیده جنگجو راجع به کودک آزاری از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • چه آموزش هایی برای جلوگیری از کودک آزاری به فرزندم بدهم؟
 • آیا فرزندم مورد آزار قرار گرفته است و به من نمیگوید؟
 • فرزندم مورد آزار و اذیت جنسی و روحی قرار گرفته است و اعتماد به نفسش به شدت کاهش پیدا کرده چکار کنم؟
 • کودکی در فامیل و اقوام تحت فشار و آزار و اذیت است من چه وظیفه ای دارم؟
 • در کودکی دچار آزار و اذیت روحی و جسمی قرار گرفتم، چجوری با این قضیه کنار بیام؟
 • همسرم فرزندم را آزار میدهد برای مقابله چکار کنم؟
 • احساس میکنم فرزندم در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار گرفته ولی به من چیزی نمیگوید، چجوری از این قضیه خبردار شوم؟
 • فرزندم تحت آزار بوده، الان دیگه باهام حرف نمیزنه چکار کنم؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به کودک آزاری دارید.

حمیده جنگجو، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی ( تربیت فرزند ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
حمیده جنگجو