سرطان تخمدان در زنان جوان چه عواقبی دارد؟

سرطان تخمدان در میان زنان میانسال و سالمند به نسبت خانم های جوان شایعتر است؛ این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می شود. به همین علت زنان جوانتری که دچار سرطان تخمدان می شوند ممکن است خود را تنها فرض کرده و روحیه خود را از دست بدهند.

یائسگی زودرس پس از درمان سرطان تخمدان

یکی از عوارض عمل جراحی برداشتن تخمدان ها یائسگی زودرس است. اگر پیش از عمل جراحی برداشتن هر دو تخمدان هنوز قاعدگی دارید، پس از آن دچار یائسگی می شوید که به این حالت یائسگی جراحی گفته می شود. در این حالت دیگر هورمون های استروژن و پروژستوژن بدنتان همانند قبل نخواهد بود و قاعدگی تان فورا متوقف می شود. به جای، گذار تدریجی از دوره باروری به یائسگی، تغییر ناگهانی یائسگی را تجربه می کنید. علاوه بر عمل جراحی برداشتن تخمدان، شیمی درمانی یا رادیوتراپی (پرتو درمانی) نیز ممکن است به یائسگی زودرس منجر شود.

بسیاری از زنان جوان مبتلا به سرطان تخمدان از این واقعه ناخوشایند، شوکه می شوند. یائسگی ناشی از درمان منجر به احساس از دست دادن کنترل، سوگواری، از دست دادن حق انتخاب برای فرزند آوری و از دست دادن بخشی از هویت زنانه می شود. کاهش هورمون های زنانه می تواند به علائمی مثل گر گرفتگی و خشکی واژن و همچنین خطراتی مثل افزایش احتمال پوکی استخوان و بیماری قلبی منجر شود. برای به حداقل رساندن مشکلات ناشی از یائسگی زودرس، حتما از یک پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

برای حل عوارض یائسگی زودرس چکاری می توان انجام داد؟

تکنیک های زیادی برای کمک به کاهش عوارض یلئسگی زودرس وجود دارند مانند تغییر دادن سبک زندگی (Life Style)، هورمون درمانی و همچنین درمان های غیر هورمونی. همه افراد نمی توانند پس از درمان سرطان تخمدان، درمان جایگزینی هورمون انجام دهند. برای کاهش استرس سعی کنید به دنبال چیزهایی باشید که احساس بهتری به شما می دهد، خواه دل نوشته های روزانه باشد یا نقاشی یا هر کار دیگری که برای شما معنا داشته باشد.

رابطه جنسی پس از درمان سرطان تخمدان در زنان جوان

رابطه جنسی بخش مهمی از زندگی هر فرد است. سرطان تخمدان و درمان آن بر احساس جنسی و بدن شما تاثیر می گذارد. اگر عمل جراحی داشته اید که منجر به یائسگی شده است، تغییرات هورمونی باعث کاهش میل جنسی تان می شود و از طرفی تغییراتی نیز در بدنتان ایجاد شده است. برای بررسی تغییرات جسمی و روحی خود پس از درمان سرطان تخمدان و چگونگی رابطه جنسی، از یک پزشک مشاوره بگیرید.

بچه دار شدن پس از درمان سرطان تخمدان

بعضی از درمان های سرطان بر توانایی باروری فرد تاثیر می گذارند. اگر می خواهید الان بچه دار شوید یا فکر می کنید در آینده چنین قصدی خواهید داشت بسیار مهم است که پیش از شروع درمان با پزشک صحبت کنید. پیشرفت های زیادی در زمینه باروری به وجود آمده است که می تواند حق انتخابی برای باروری به شما بدهد از جمله:

 • عمل جراحی برای محافظت از تخمدان ها در مقابل درمان
 • جراحی با حفظ باروری
 • فریز کردن جنین
 • فریز کردن تخمک ، بافت تخمدان

همه این گزینه ها برای همه بانوان مناسب نیست و متاسفانه برخی ممکن است نتوانند از هیچ یک از روش های موجود بهره ببرند. عواملی که بر حفظ باروری بیمار مبتلا به سرطان تخمان پیش و پس از درمان بیماری، تاثیر می گذارند عبارتند از سن، مرحله سرطان، نوع درمان.

بازگشت خانم مبتلا به سرطان تخمدان به کار

برگشت به سر کار بستگی به وضعیت سلامتی، شرایط مالی و ترجیحات شخصی تان دارد. کار کردن علاوه بر درآمد زایی، باعث افزایش احساس رضایت شده و فرصت برقراری ارتباط با دیگران را در اختیار فرد قرار می دهد و شما را از تنهایی در می آورد. خودتان بهتر می توانید تصمیم بگیرید چه زمانی برای رفتن به سر کار، آماده هستید.

بیشتر زنان معتقدند برگشتن به سر کار به صورت پاره وقت بسیار مفید است و می توان به تدریج ساعات یا روزهای کاری را افزایش داد. ممکن است برگشتن به کار در ابتدا باعث احساس اضطراب و ترس شود چرا که ممکن است با چالش هایی با همکاران خود مواجه شوید.

مشاوره آنلاین راجع به سرطان تخمدان

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مریم حیدرزاده راجع به سرطان تخمدان از طریق کلیک بر روی گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس و جواب آزمایش های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

 • آیا سرطان تخمدان گرفتم؟
 • سرطان تخمدان دارم ولی میخواهم باردار شوم، چکار کنم؟
 • چطور با یائسگی کنار بیام؟
 • سرطان تخمدان دارم ولی رغبتی به داشتن رابطه جنسی با همسرم دیگر ندارم؛ چکار باید انجام بدم؟
 • آیا برای هورمون درمانی کاندیدای مناسبی هستم؟
 • تحت درمان جایگزینی هورمون هستم برای پیشگیری از خطر ابتلا به سرطان چکار کنم؟
 • همسرم به سرطان تخمدان مبتلا شده، من چه وظایفی دارم؟
 • علائم سرطان تخمدان را در خود میبینم، چجوری متوجه بشم مشکلی هست یا نه؟
 • سنم بالا رفته و بچه دار نشدم، برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان چکار کنم؟
 • حامله هستم، وعلائم سرطان تخمدان را در خودم میبینم آیا مشکلی برای فرزندم پیش نمیاد؟
 • آیا سرطان تخمدان تاثیری بر شیر دادن به فرزندم میگذارد؟
 • سرطان تخمدان دارم و تحت هورمون درمانی هستم آیا کماکان میتوانم رابطه جنسی داشته باشم؟
 • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به سرطان تخمدان دارید.

دکتر مریم حیدرزاده ، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم حیدرزاده