آیا اضافه وزن (چاقی) باعث بروز سرطان تخمدان میشود؟

در فضای مجازی مطالب بسیاری وجود دارد که از تاثیر اضافه وزن و چاقی بر می گوید. اما آیا واقعا ارتباطی بین چاقی و سرطان تخمدان وجود دارد؟

اخیرا در برخی کشورها بر چاقی به عنوان یکی از عوامل سرطان های مختلف (از جمله سرطان تخمدان) تاکید شده است و گفته می شود چاقی پس از سیگار کشیدن، بزرگترین عامل سرطان است.

آیا بین چاقی و سرطان تخمدان ارتباطی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال که آیا چاقی و سرطان تخمدان با هم ارتباط دارند یا نه، باید گفت بله. بین این دو ارتباط وجود دارد اما چاقی، احتمال مبتلا شدن به سرطان تخمدان را تنها کمی بیشتر می کند. چاقی مشکل پیچیده ای است که عوامل اجتماعی، اقتصادی و سبک زندگی در آن نقش دارند. پژوهش کافی بر نقش چاقی در بروز برخی سرطان ها تا کنون انجام نشده است اما تحقیقات زیادی بر روی آن در حال انجام است. در یک پژوهش در سال 2014، چنین نتیجه گیری شد که هفت درصد از موارد سرطان تخمدان در بریتانیا احتمالا در اثر چاقی اتفاق افتاده باشند اما هنوز نمی دانیم چگونه چاقی، منجر به سرطان تخمدان می  شود.

چه عواملی زمینه ساز بروز سرطان تخمدان هستند؟

اگر عوامل زمینه ساز سرطان تخمدان را در نظر بگیریم، عوامل بسیار مهمتری در مقایسه با اضافه وزن در سرطان تخمدان وجود دارد. سن یکی از مهمترین عوامل است که در بیش از نیمی از موارد سرطان تخمدان نقش دارد. سرطان تخمدان در زنان جوان نیز ایجاد می شود اما میزان آن کمتر است. دومین عامل زمینه ساز این بیماری، ژنتیک و سابقه خانوادگی است. بین 15 و 20 درصد موارد سرطان تخمدان، با جهش در یک یا چند ژن مشخص مرتبط هستند که خطر سرطان تخمدان را بالا می برند، ژن هایی که از یکی از والدین به فرزند منتقل می شوند.

برای کاهش احتمال سرطان تخمدان مرتبط با سن، پیشگیری خاصی نمی توانید انجام دهید و تنها کاری که از دستتان بر می آید دقت کردن به علائم و مراجعه به پزشک در صورت نگرانی، است. زنانی که سابقه خانوادگی مهمی در سرطان سینه یا تخمدان دارند یا زمینه ژنتیکی دارند باید با پزشک خود صحبت کنند و گزینه هایی مثل جراحی برای کاهش خطر سرطان را در نظر بگیرند.

از دکتر مریم حیدرزاده چه سوالاتی باید در رابطه با سرطان تخمدان بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مریم حیدرزاده راجع به سرطان تخمدان از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس و جواب آزمایش های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

  • در حین برقراری رابطه جنسی از روان کننده استفاده می کنم ولی باز هم احساس درد دارم چکار کنم؟
  • در خانواده ام سرطان تخمدان ارثی است، چکار کنم؟
  • علائم سرطان تخمدان را در خود میبینم، چجوری متوجه بشم مشکلی هست یا نه؟
  • سنم بالا رفته و بچه دار نشدم، برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان چکار کنم؟
  • حامله هستم، وعلائم سرطان تخمدان را در خودم میبینم آیا مشکلی برای فرزندم پیش نمیاد؟
  • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به سرطان تخمدان دارید.

دکتر مریم حیدرزاده ، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم حیدرزاده