سرطان تخمدان چه تاثیری بر رابطه جنسی میگذارد؟

یکی از نگرانی های خانم هایی که به سرطان تخمدان مبتلا می شوند این است که این بیماری چه تاثیری بر فعالیت جنسی و میل جنسی شان می گذارد. در این مقاله قصد داریم به سوالات رایج در مورد تاثیر سرطان تخمدان بر عملکرد جنسی، پاسخ بدهیم.

آیا زنانی که دچار سرطان تخمدان میشوند، میتوانند باز هم رابطه جنسی داشته باشد؟

در پاسخ باید بگوییم، بله. همه افرادی که سرطان تخمدان دارند تغییراتی در میل جنسی یا چگونگی احساس جنسی شان تجربه نمی کنند. ممکن است شما نیز ابدا هیچ تغییری احساس نکنید. با این حال، سرطان می تواند تاثیر بزرگی بر زندگی جنسی تان بگذارد و ممکن است از نظر احساسی و فیزیکی تغییراتی داشته باشید. شاید در دوره درمان سرطان علاقه ای به برقراری رابطه جنسی نداشته باشید. این احساس کاملا قابل درک است و باید همسرتان آن را درک کرده و بپذیرد.

مبتلا شدن به سرطان تخمدان به معنی پایان زندگی جنسی نیست. تنها باید محدودیت ها و مرز های تازه خود را بشناسید و مشخص کنید. باید ببینید شما و همسرتان با چه چیز هایی راحت هستید و مشکلی پیدا نمی کنید. در صورتی که همسرتان به سرطان تخمدان مبتلا شده، باید سعی کنید صمیمیت را در روابط زناشویی حفظ کنید. سعی کنید اقداماتتان در این مدت کوتاه و صمیمانه باشد بدون این که انتظار متقابل از همسرتان داشته باشید.

زنانی که سرطان تخمدان دارند، با احساس خجالت و شرمندگی در رابطه جنسی چه کنند؟

برقراری ارتباط هر کسی با بدن خود پس از عمل جراحی متفاوت است. زنان زیادی وجود دارند که هیچ ترسی از جای زخم جراحی و شکل بدن خود ندارند و با افتخار داستان خود را بازگو می کنند اما بسیاری نیز ممکن است به خاطر جای زخم جراحی و تغییرات بدن خود، احساس خجالت و نگرانی در رابطه جنسی داشته باشند. این احساس کاملا طبیعی است. یک راهکار برای پذیرفتن و سازگار شدن با این احساس این است که از همسر خود بخواهید این نواحی بدنتان را لمس نکند. همچنین می توانید در رختخواب لباس هایی بپوشید که جای زخم بدنتان را بپوشاند. اگر می خواهید بر این مشکل واقعا غلبه کنید، ابتدا سعی کنید خودتان جای زخم تان را ببینید و لمس کنید و نظر همسرتان را در مورد آن بپرسید. از همسرتان بخواهید به شما اطمینان بدهد بدنتان را هنوز دوست دارد و این جای زخم ها اهمیتی در احساس او ندارند.

بعضی از این راه حل ها ممکن است به شما کمک کند صمیمیت تان را در رابطه حفظ کنید. با همسر خود صحبت کنید. ببینید در رابطه تان چه چیزی برای هر دوتان خوب و جالب است. صحبت کردن صادقانه و شفاف در مورد احساسات تان باعث می شود همسرتان وضعیت شما را بهتر درک کند و فاصله بین تان ایجاد نشود.

آیا در دوران شیمی درمانی میتوان رابطه جنسی داشت؟

این که داروهای شیمی درمانی از طریق ترشحات واژن انتقال می یابند یا نه هنوز کاملا مشخص نیست. اما برای اطمینان برخی پزشکان توصیه می کنند برای رابطه جنسی در دوران شیمی درمانی، از پوشش هایی مثل کاندوم استفاده کنید.

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند استفاده از کاندوم و دیگر پوشش های محافظتی تنها برای زمانی لازم است که در حال درمان هستید و حدود یک هفته پس از درمان دیگر نیازی به آن نیست.

با این حال به خاطر داشته باشید چه از کاندوم استفاده کنید چه نکنید، همیشه باید در طول مدت شیمی درمانی یک روش جلوگیری از بارداری را برگزینید تا باردار نشوید. داروهای شیمی درمانی بر رشد جنین تاثیر می گذارند و باعث بروز نواقص جدی در جنین می شوند.

حتما با یک پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد بهترین زمان فعالیت جنسی در این دوران صحبت کنید. پزشک نیمه عمر داروهایی (مدت زمانی که نیمی از ماده فعال داروی وارد شده به بدن٬ در پلاسما یا سرم خون کاهش می یابد) را که برایتان تجویز کرده می داند و می تواند برایتان مشخص کند چه مدت پس از تزریق دارو، رابطه جنسی مطمئن تر است. ممکن است صحبت کردن در این موضوع با پزشک برایتان سخت باشد اما پزشکان به شنیدن این چیزها عادت دارند پس اصلا خجالت نکشید. یادتان باشد رابطه جنسی بخش بسیار طبیعی در زندگی روزمره انسانهای بالغ است و هیچ شرمندگی و خجالت زدگی نباید بابت آن داشته باشید.

رابطه جنسی پس از جراحی در آوردن رحم (هیسترکتومی) و تخمدان چگونه است؟

برخی از عمل های جراحی بر واژن تاثیر می گذارند از جمله جراحی در آوردن رحم که به آن هیسترکتومی (hysterectomy ) و جراحی در آوردن تخمدانها که به آن اوفورکتومی (Oophorectomy) گفته می شود. این جراحی ها می توانند عوارضی مثل جای زخم ، درد و از دست رفتن حس در این ناحیه را بر جای بگذارند. به دنبال برداشتن تخمدان، یائسگی (در هر سنی) نیز اتفاق می افتد. بروز یائسگی در خانم ها منجر به کاهش میل جنسی، خشکی واژن و تغییراتی در شکل ظاهری می شود. این عوارض می توانند اعتماد به نفس بیمار را کاهش دهند.

رابطه جنسی پس از جراحی برداشتن رحم یا تخمدان، ممکن است در ابتدا خیلی ترسناک به نظر برسد اما پس از گذراندن دوره نقاهت، اگر بخواهید می توانید رابطه جنسی داشته باشید. ورزش های تقویت عضلات کف لگن، هورمون درمانی برای بهبود علائم یائسگی و صحبت با فرد دیگری در مورد مشکلات و احساسات خود پس از عمل، همگی می توانند به غلبه بر احساسات منفی و بازگشت به زندگی جنسی لذت بخش کمک کنند.

خشکی واژن در بیماران سرطان تخمدان را چگونه میتوان حل کرد؟

معمولا هنگامی که تحریک جنسی می شوید، واژن ماده روان کننده طبیعی ترشح می کند که به احساس خوب در حین رابطه جنسی کمک می کند. صدها دلیل وجود دارد که حتی اگر سرطان نداشته باشید هم خشکی واژن را تجربه می کنید. خشکی واژن ممکن است در اثر عفونت یا استفاده از مواد شوینده نامناسب اتفاق بیفتد. اگر با سرطان دست و پنجه نرم می کنید، احتمال خشکی واژن بیشتر است. جراحی های ناحیه تناسلی و یائسگی، شیمی درمانی و درمان های دیگر همگی می توانند به خشکی واژن منجر شوند. اگر احساس می کنید واژن خشک تر از حالت معمول است یا در روان کردن واژن در رابطه جنسی مشکل دارید می توانید از ژل روان کننده (لوبریکانت) حساس غیر محرک، استفاده کنید. رابطه جنسی بدون استفاده از مواد روان کننده، تجربه ای ناراحت کننده و دردناک است بنابراین خود را اذیت نکنید.

ژل روان کننده را پیش و در حین رابطه استفاده کنید. استعمال آن ها ممکن است به صورت خارجی بوده و یا با اپلیکاتور کوچکی در داخل واژن استعمال شود. دستورالعمل استفاده از محصول را به دقت بخوانید. اگر خشکی واژن دارید بهتر است از روان کننده داخلی (با اپلیکاتور)  به صورت منظم، استفاده کنید. این محصولات همانند مرطوب کننده پوست هستند، نگرانی بابت استفاده از آن ها نداشته باشید.

از دکتر مریم حیدرزاده چه سوالاتی باید در رابطه با سرطان تخمدان بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر مریم حیدرزاده راجع به سرطان تخمدان از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک پزشکی خود مثل عکس و جواب آزمایش های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

  • در حین برقراری رابطه جنسی از روان کننده استفاده می کنم ولی باز هم احساس درد دارم چکار کنم؟
  • برای تقویت عضلات کف لگن چه ورزش هایی خوبه؟
  • لیزر جای زخم ناشی از عمل جراحی سرطان تخمدان ضرری ندارد؟
  • همسرم به سرطان تخمدان مبتلا شده، من چه وظایفی دارم؟
  • علائم سرطان تخمدان را در خود میبینم، چجوری متوجه بشم مشکلی هست یا نه؟
  • سنم بالا رفته و بچه دار نشدم، برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان چکار کنم؟
  • حامله هستم، وعلائم سرطان تخمدان را در خودم میبینم آیا مشکلی برای فرزندم پیش نمیاد؟
  • آیا سرطان تخمدان تاثیری بر شیر دادن به فرزندم میگذارد؟
  • سرطان تخمدان دارم آیا کماکان میتوانم رابطه جنسی داشته باشم؟
  • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به سرطان تخمدان دارید.

دکتر مریم حیدرزاده ، متخصص جراحی زنان و زایمان و نازایی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم حیدرزاده