لیزر پوست و مو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام دکتر زهرا شادلو متخصص پوست، مو، زیبایی، لیزر و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله در مورد لیزر پوست و کاربرد های آن توضیحاتی خدمت شما ارائه خواهم کرد.

لیزر الکساندر یا الکساندرایت چیست؟

لیزر دستگاهی است که می تواند طول موج نوری مخصوصی، را تولید یا تقویت کند. این کار توسط عدسی و میدوم هایی (Medium) که درون دستگاه قرار دارد صورت می گیرد. هر طول موج نوری یک هدف اختصاصی دارد که با تنظیم میزان عمق نفوذ لیزر در پوست به آن می رسد. مثلا طول موج 755 نانو متر، که به اصطلاح به آن طول موج الکس یا الکساندرایت می گویند، به عنوان طول موج مناسب برای حذف مو های زائد کاربرد دارد.

لازم می دانم به این نکته اشاره کنم که متاسفانه در سطح جامعه بسیاری از افراد از ناآگاهی بیماران سو استفاده می کنند. زمانی که مرکز لیزری ادعا می کند که لیزری که استفاده می کنند، لیزر الکس است منظور این است که لیزر، نوری با طول موج 755 نانو متر یا همون الکساندرایت می تاباند ولی این به این معنا نیست که دستگاه که از آن استفاده می کنند، خاص است. مولفه ی مهمی که کیفیت دستگاه را مشخص می کند، شرکت تولید کننده لیزر است. پس زمانی که می خواهید لیزر کنید، اسم دستگاه و شرکت تولید کننده آن را بپرسید و در مورد کیفیت لیزر با پزشک متخصص مشورت کنید.

لیزر NdYag و دایود (Diode) چیست؟

غیر از طول موج الکس، طول موج ان دی یگ (Nd:YAG) و دایود (diode) هم برای حذف موهای زائد استفاده می شود. تعیین اینکه کدام یک از این طول موج ها برای پوست و موی شما مناسب است توسط پزشک متخصص پوست و مو تشخیص داده می شود.

لیزر ها چه کاربردی دارند؟

کم رنگ کردن لک ها 

همانطور که گفته شد هر طول موج نوری، عمق نفوذ و هدفی مشخص دارد. بسته به میزان عمق نفوذ و هدف دستگاه، لیزر ها کاربرد متفاوتی دارند. مثلا بعضی لیزر ها برای از بین بردن لک ها و پاک سازی  تتو ها بکار  می روند. البته لازم می دانم این نکته را ذکر کنم که لک هایی مثل لک حاملگی یا کک و مک ماهیت عود کننده دارند؛ درمان این لک ها چه با کرم های روشن کننده چه با لیزر یا روش های دیگر به معنی حذف دائمی آن ها نیست. پرهیز از آفتاب و مراقبت های روزانه می تواند شدت عود این نوع لک ها را کاهش دهد.

کم رنگ کردن ضایعات عروقی

بعضی از لیزر ها، برای کم رنگ کردن ضایعات عروقی (چه ضایعات عروقی مادرزادی چه رگ های واریسی اندام تحتانی) به کار می روند. درصورتی که لک های واریسی بر روی پوست خود دارید و قصد لیزر کردن آن ها را دارید، پیش از لیزر کردن حتما باید سونوگرافی عروق اندام تحتانی انجام دهید تا اگر لازم باشد ابتدا عروق بزرگ تر را با اسکلروتراپی درمان کرده و عروق نازک باقی مانده واریسی را توسط لیزر درمان کنید.

جوانسازی پوست

بعضی از لیزر ها برای جوانسازی به کار می روند. این لیزر ها به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. یک سری از لیزر ها صرفا با اثرگذاری در عمق لایه های پوست، کلاژن سازی را تحریک می کنند.

  2. سری دیگر لیزر ها لایه بردار هستند. این لیزر ها چند سری از لایه های پوست را برمی دارند و امکان بازسازی پوست را فراهم می کنند.

در جوانسازی پوست از طریق لیزر، پوستی که تازه ایجاد می شود اکثرا چروک و لک های کمتری نسبت به لایه های پیشین دارد.

درمان بیماری ها

لیزر در درمان بعضی از بیماری ها هم ممکن است به کار رود. مثلا در درمان بیماری پسوریازیس، درمان ضایعات منفرد یا اندکی که بر روی پوست وجود دارد، یا در بیماری ویتیلیگو (لک و پیسی)، بسته به نظر پزشک متخصص ممکن است از لیزر استفاده شود.

در ادامه به ابهاماتی که برای شما ممکن است وجود داشته باشد، پاسخ خواهم داد. در مورد لیزر، به چند نکته لازم است توجه کنید:

برای از بین بردن موهای زائد یا ضایعات پوستی چند جلسه لیزر درمانی لازم است؟

لازم است بدانید که اثرات لیزر چه در مورد کاهش مو های زائد، چه خال های عروقی، چه از بین بردن تتوها، جوانسازی پوست و ... با یک جلسه خودش را نشان نمی دهد. پزشک بر اساس میزان پاسخگویی بدن مراجع نسبت به لیزر تعداد جلسات لازم برای لیزر درمانی را مشخص می کند.

پیش چه کسی لیزر کنیم؟

کار با لیزر و تنظیمات آن نیاز به دانش تخصصی دارد. پزشک باید راجع به مکانیزم دستگاه ها زمینه داشته و کاملا با آن ها آشنا باشد. تنظیم پارامترهای لیزر بنا به کاربرد (مثلا رفع موهای زائد یا درمان بیماری) باید توسط پزشک متخصص پوست و مو انجام شود چون در صورتی که در تنظیم کردن دستگاه اشتباهی صورت بگیرد، عوارضی برای مراجع به وجود خواهد آمد که گاها غیرقابل برگشت هستند. در مواردی که لیزر توسط افراد غیر متخصص انجام شده است عوارضی مثل سوختگی، به جا گذاشتن جای زخم (Scar)، ایجاد تیرگی های پوستی برای مراجعین به وجود آمده است. پس در صورت نیاز به انجام لیزر حتما باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا ایشان با توجه به رنگ پوست، رنگ مو، رنگ تتو و بطور کلی شرایط بدن شما پارامترهای لازم رو برای تنظیم دستگاه مشخص کند.

آیا خانم های باردار یا مادر هایی که شیر میدهند میتوانند لیزر کنند؟

در افرادی که به بعضی بیماری ها مبتلا هستند یا دارو های خاصی را مصرف می کنند، ممکن نیست. پس قبل از انجام لیزر حتما با یک پزشک متخصص در مورد بیماری و داروهای مصرفی خودتان صحبت کنید مشورت کنید.

آیا لیزر، موهای زائد را کاملا از بین میبرد؟

باید بدانید که لیزر از بین برنده مو (Hair Removal) نیست بلکه کاهنده مو (Hair Reduction) است؛ یعنی با لیزر تعداد و ضخامت موها خیلی کم می شود ولی شاید هیچ وقت تراکم آن به صفر نرسد.

بعد از اینکه دوره لیزر شما کامل شد، امکان دارد یک یا دو جلسه بعنوان یاد آور (شش ماه تا یکسال بعد از دوره) لازم داشته باشید.

چندین هفته قبل از انجام لیزر باید ناحیه مورد نظر با تیغ اصلاح (Shave) شود. استفاده از دیگر روش های کندن مو مثل بند انداختن یا استفاده از مومک یا اپیلیدی باید متوقف شود.

درصورتی که خانمی بخواهد موهای زائد روی چونه یا پشت لبش را لیزر کند، پیش از آن حتما باید توسط متخصص پوست و مو برای ارزیابی هورمونی ویزیت شود و در صورت لزوم آزمایش های لازم را انجام دهد.

در افرادی که سابقه تبخال دارند، از آنجایی که لیزر موهای زائد می تواند باعث عود تبخال شود، پیش از شروع دوره لیزر حتما این موضوع را باید با پزشک خود در میان بگذارند تا ایشان دارو های لازم را تجویز کند.

آیا التهابات بعد از لیزر طبیعی است؟

بسته به نوع لیزر، پس از انجام جلسات درمانی ممکن است تغییراتی در وضعیت پوست در محل لیزر مشاهده کنید. مثلا در لیزر موهای زائد، التهاب و قرمزی پوست تا چند ساعت طبیعی است. استفاده از کرم هایی مثل زینک و گاهی بنا به نظر پزشک کرم بتامتازون در رفع این التهاب کمک می کند؛ ولی نباید سوختگی در محل لیزر موهای زائد دیده شود.

پس از لیزر خال های عروقی، تتو و جای جوش ممکن است پوستتان زخم شود. در صورتی که بر سطح پوست خود زخم دیدید اصلا نباید نگران شوید. در بعضی از مدل های لیزر جوانسازی پوست نیز زخمی شبیه به سوختگی در سطح پوست نمایان می شود، این عارضه ها همگی طبیعی هستند و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

همانطور که می بینید دنیای درمان با لیزر، دنیای بسیار پیچیده و گسترده ای است که نیاز به آموزش های اختصاصی و دانستن مکانیزم های زمینه ای دارد. پس پیشنهاد می کنم که زیبایی و سلامت خود را به افراد متخصصی که در این زمینه تحصیل کرده اند بسپارید.

از دکتر زهرا شادلو چه سوالاتی باید در رابطه با لیزر پوست و مو بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر زهرا شادلو راجع به لیزر پوست از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. در حین مشاوره آنلاین شما می توانید مدارک، عکس های خود را برای پزشک ارسال کنید.

برای مشاوره بهتر می توانید از لیست سوال های زیر استفاده کنید: 

  • لیزر کردم، پوستم خراب شده چیکار کنم؟
  • باردار هستم میتونم لیزر کنم؟
  • آیا لیزر تاثیری بر شیردهی من دارد؟
  • میخواهم لیزر کنم کدام دستگاه برایم بهتر است؟
  • بعد از لیزر روی پوستم التهابات و ضایعاتی به وجود اومده، طبیعیه؟
  • و دیگر سوال و دغدغه هایی که راجع به لیزر و سلامت پوست خود دارید.

دکتر زهرا شادلو، متخصص پوست و مو هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر زهرا شادلو