بهترین راه درمان کبد چرب الکلی چیست؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام دکتر جواد رضا باهوش پزشک متخصص بیماری های غدد داخلی و متابولیسم و از پزشکان مشاور دکترساینا هستم. در این مقاله توضیحاتی راجع به کبد چرب الکلی خواهم داد.

با توجه به شرایط عرفی و قانونی ایران به نظر می رسد که کبد چرب الکلی نباید در سطح جامعه شایع باشد ولی واقعیت چیز دیگری است و ما در کلینیک ها کم و بیش در کلینیک با افرادی که به این بیماری مبتلا هستند مواجه هستیم. با توجه به این که اخیرا آمار مصرف نوشیدنی های الکلی در قشر جوان افزایش یافته و استفاده از نوشیدنی الکلی شایع شده است لازم دانستم راجع به عواقب این رفتار و بیماری کبد چرب این مقاله را تدوین کنم.

علائم کبد چرب الکلی چیست؟

بیماری کبد چرب الکلی بعد از استفاده مزمن از الکل ایجاد می شود. به مرور زمان با مصرف نوشیدنی های الکلی سلول های کبد در معرض الکل قرار گرفته و آسیب می بینند؛ شدت این آسیب می تواند خفیف یا بسیار شدید باشد.

در ابتدای زمان ابتلا شما به بیماری کبد چرب الکلی، ممکن است علائم زیاد و مشخصی در سلامتتان نمایان نباشد و احتمالا تنها بتوان در سونوگرافی و آزمایش های معمولی که به صورت روتین انجام می دهید متوجه چرب شدن کبدتان بشوید.

عوامل و عواقب کبد چرب الکلی چه چیزهایی هستند؟

همانطور که پیش تر گفتم، میزان تاثیر الکل بر کبد میتواند خفیف یا شدید باشد. عوامل متعددی همچون:

  • تعداد دفعات مصرف الکل؛ هرچقدر تعداد دفعات مصرف در طول بازه های زمانی مثلا در طول شبانه روز، هفته و ... بیشتر باشد،
  • مقدار حجم مصرفی؛ مقدار حجم مصرف الکل در هر بار نوشیدن زیاد باشد،
  • اِزمان؛ یعنی طول زمانی که فرد در معرض مصرف الکل قرار می گیرد، زیاد باشد،
  • درصد الکل؛ میزان درصد الکل مصرفی هر چقدر بیشتر باشد،

وخامت کبد چرب الکلی را شدید تر می کنند. این عوامل به تدریج کبد سالم شما را به کبد چرب الکلی و در نهایت به هپاتیت الکلی تبدیل می کنند.

یکی از مهم ترین و خطرناک ترین عواقب بیماری کبد چرب الکلی، هپاتیت الکلی می باشد. هپاتیت الکلی برخلاف کبد چرب الکلی علائمی با خود به همراه دارد. این علائم شامل: زردی، حالت تهوع، استفراغ، بی اشتهایی (اشتها به تدریج از بین می رود) و افزایش شدیدمیزان آنزیم های کبدی است. در صورتی که به هپاتیت الکلی مبتلا شوید نیازمند درمان جدی خواهید بود.

سیروز الکلی جدی ترین عارضه کبد چرب الکلی

اگر هپاتیت الکلی شما درمان نشود به سیروز الکلی مبتلا خواهید شد. در این مرحله کبد بیمار به دلیل استفاده مزمن از الکل کاملا تخریب شده و بافت کبد فیبروز خواهد شد و به صورت یک توده غیر کار آمد در می آید. در این مرحله متاسفانه عواقب بیماری بسیار شدید می شود که متاسفانه دیگر درمان جوابگو نبوده و فقط درمان نگهدارنده است. از علائم سیروز الکلی می توان به آسیت (Ascites) یا ورم و آب آوردن شکم، ورم پا، واریس مری، خونریزی های شدید گوارشی، زردی و لاغری شدید و در نهایت متاسفانه با تمام اقدامات پزشکی که انجام می شود به فوت بیمار منجر خواهد شد.

بهترین راه درمان کبد چرب الکلی چیست؟

دوستان باید توجه کنن که بهترین راه برای درمان کبد چرب الکلی، پیشگیری از ابتلا به آن است. توصیه میکنم مطلقا الکل و فرآورده هایی که در آن ها الکل دارد را مصرف نکنید. به این دلیل بر عدم مصرف الکل تاکیید دارم چون همانطور که توضیح دادم به مرور زمان مصرف نوشیدنی های الکلی قطعا باعث تخریب و آسیب به سلول های کبدی خواهد شد و متاسفانه بعد از یک دوره ای که این وارد کردن آسیب ها پایدار شد عملا دیگر راه درمانی نخواهیم داشت.

از دکتر جواد رضا باهوش چه سوالاتی باید در رابطه با کبد چرب الکلی بپرسم؟

برای دریافت مشاوره آنلاین یا تلفنی از دکتر جواد رضا باهوش راجع به کبد چرب الکلی از طریق گزینه دریافت مشاوره اقدام کنید. همچنین در حین مشاوره آنلاین پزشکی می توانید مدارک پزشکی و نتایج آزمایش های خود را برای پزشک ارسال نمایید.

برای مشاوره بهتر میتوانید از لیست سوال ها و دغدغه های زیر استفاده کنید: 

  • الکل را نمیتونم ترک کنم، چکار کنم که کبدم چرب نشه؟
  • دریافت رژیم غذایی مناسب برای کاهش احتمال ابتلا به کبد چرب الکلی
  • یکی از نزدیکانم به کبد چرب الکلی مبتلا است من چه وظیفه و مسئولیتی در قبال او دارم؟
  • آیا برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به کبد چرب الکلی میتونم از طب سنتی و دارو های گیاهی استفاده کنم؟
  • و سوال و دغدغه های دیگری که این مقاله برای شما ایجاد کرده.

دکتر جواد رضا باهوش، متخصص داخلی ( غدد ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر جواد رضا باهوش