اعتیاد به پورن در بانوان چگونه است؟

با سلام. دکتر مریم وحید مقدم، متخصص اعصاب و روان و روان درمانگر و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله در رابطه با اعتیاد به پورن در بانوان توضیحاتی ارائه خواهم داد.

وقتی راجع به اعتیاد به پورن صحبت می کنیم ناخودآگاه فکر می کنیم تنها آقایان مخاطب این گونه محتواها هستند. ولی واقعیت خلاف این قضیه را ثابت می کند.

تماشای محتوای پورنوگرافی در سال های اخیر تا حد چشمگیری افزایش یافته است. اگر چه در مورد عواملی که زمینه ساز اعتیاد به پورن شدند و همچنین شدت اعتیاد به اینگونه محتواها، بین محققان اختلاف نظر وجود دارد. اما نقطه اشتراک در این تحقیقات  وجود علاقه به دیدن پورن هم در بین زنان و هم مردان است.

سوگیری های اجتماعی در مورد زنان در مقایسه با مردان

اگر چه هم مردان و هم زنان تحت تاثیر پورنوگرافی قرار می گیرند، اما به نظر می رسد در سوگیری های اجتماعی (یعنی قضاوت از سوی جامعه یا عرف جامعه) در تماشای محتویات پورن در بین زنان و مردان، استاندارد دوگانه ای وجود دارد.

به نسبت آقایان، درباره تاثیرات پورن بر بانوان تحقیقات زیادی صورت نپذیرفته است. از نظر بسیاری از افراد، مردان اجازه فعالیت جنسی و امیال جنسی دارند اما این کار برای زنان غیر اخلاقی و خطا محسوب می شود. به همین خاطر در حوزه تحقیقات پورنوگرافی توجه کمتری به زنان می شود. برچسب زنی و ننگ دانستن تماشای پورن در زنان اغلب باعث میشود زنان بیشتر احساس گناه و انزوا کنند. با این برچسب ها و استاندارد های دوگانه، نمی توان با زنان در مورد پورنوگرافی به صراحت صحبت کرد.

بسیاری از زنان بیان داشته اند در ابتدا با تماشای پورن، عشق بازی با شریک جنسی شان را شروع کرده اند. با این حال به علت ماهیت اعتیادی پورنوگرافی، بسیاری از زنان به مرور زمان متوجه می شوند نمی توانند در مقابل تماشای بیشتر و بیشتر پورن مقاومت کنند. جنسیت فرد هر چه که باشد این رفتار وسواسی-اجباری در نگاه کردن پورن گاهی منجر به اعتیاد می شود .

 

تاثیر پورنوگرافی بر زنان در مقایسه با مردان

زنانی که پورن نگاه می کنند مستعد کاهش اعتماد به نفس هستند. آن ها به واسطه تماشای پورن نگاه منفی نسبت به بدن خود پیدا می کنند. همچنین تحت فشار قرار می گیرند تا فعالیت هایی همچون فیلم های پورنوگرافی انجام بدهند، توهین های جنسی را تجربه کنند و احتمال دارد تحت خشونت های خانگی قرار گیرند همچنین این امکان وجود دارد که تجربه تجاوز همسر در آن ها افزایش می یابد. تجربه های منفی همراه با برچسب هایی که به زنانی که پورن نگاه می کنند و خواسته های جنسی دارند زده می شود، احساس گناه و شرمندگی ناشی از اعتیاد به پورن را تشدید می کند. بیشتر زنان اعتیاد به پورن را پنهان می کنند و مجبور هستند به تنهایی و بدون کمک، مسیر ترک اعتیاد به پورن را در پیش بگیرند.

علائم اعتیاد به پورن در خانم ها 

  • نمی توانید نگاه کردن پورن را کنار بگذارید یا از رفتارهایی که همراه با پورن هستند خودداری کنید.
  • اگر چه بارها تلاش کرده اید از دیدن این محتوا ها خودداری کنید موفق نبودید. تقریبا 9% از کسانی که پورن میبینند، بیان کرده اند که تلاشهای ناموفقی برای ترک تماشای پورن داشته اند.
  • هوس شدیدی برای نگاه کردن پورن دارید. این احساس خیلی شبیه احساسی است که معتادان به مواد مخدر برای نیاز به مصرف مواد بیان می کنند. کسانی که اعتیاد به پورن دارند میل شدیدی به نگاه کردن پورن دارند.
  • اگر از شما خواسته شود تماشای پورن را کنار بگذارید، عصبانی یا خشمگین می شوید. معتادان به پورن ممکن است نگاه کردن پورن را انکار کنند یا اگر همسرشان از آنها بخواهد تماشای پورن را کنار بگذارند، به هم می ریزند.
  • تا حدی نگاه کردن پورن را از عزیزانتان مخفی می کنید. مشخص شده است اعتیاد به پورن باعث می شود در روابط خود رازهای زیادی را از دیگران پنهان کنید و مرموز شوید.
  • احساس می شود زندگی دوگانه یا مخفی پیدا کرده اید. فردی که اعتیاد به پورن دارد ممکن است احساس گناه یا شرمندگی داشته باشد و سخت تلاش کند که این عادت خود را از دیگران پنهان نگه دارد. به همین علت شبیه افرادی می شود که زندگی مخفی دیگری دارند.
  • تماشای پورن را علیرغم پیامدهای منفی مانند گسستن روابط یا از دست دادن شغل، ادامه می دهید. روابطی که در آن یکی از زوجین به تماشای محتویات پورن اعتیاد دارد می تواند به از بین رفتن صمیمیت، جدایی عاطفی، کاهش رضایت جنسی و روی هم رفته به پایین آمدن کیفیت روابط منجر شود. عدم توانایی دوری از محتوای پورن در ساعات کاری می تواند به بی نظمی در عملکرد یا حتی از دست دادن شغل منتهی شود.
  • مدت زمان زیادی جذب تماشای پورن می شوید و زمان را از دست می دهید. افرادی که به پورن معتاد شده اند مدت زمان زیادی را صرف آن می کنند. این می تواند باعث شود پورن اولویت اولتان شود و هر چیز دیگری در مقایسه با پورن، اهمیت خود را از دست بدهد.
  • برای حفظ احساس رضایت یا هیجان به تدریج میزان تماشای پورن را بیشتر می کنید.

یکی از راهکارهای ترک اعتیاد خانم ها به پورن

اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد به پورن مشکل دارد باید به دنبال کمک از یک روانشناس حرفه ای در حوزه سلامت جنسی باشید. یادتان باشد شما تنها کسی نیستید که اعتیاد به پورن دارد و منابع زیادی برای کمک به شما وجود دارد. این مشکل چیز پیچیده ای است و باید برای پیشگیری و بهبودی مسیری را طی کنید پس عجول نباشید.

دکتر مریم وحید مقدم ، روانپزشک ( سلامت جنسی ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مریم وحید مقدم