ترس از زگیل تناسلی

زگیل تناسلی امروزه به یک کابوس برای بیماران ما تبدیل شده است.مراجعان زیادی داشته ام که یک و حتی چندین هفته با این کابوس شب را به صبح رسانده و از در میان گذاشتن این نگرانی خود با خانواده و دوستان هم شرم داشته اند.اما بالاخره تصمیم درست را گرفته و به پزشک مراجعه کرده اند.البته ناگفته نماند که گاهی همکاران ما هم بر نگرانی این عزیزان افزوده اند که به اعتقاد من ناشی از دانش ناکافی بوده است.زگیل تناسلی حاصل ابتلا به ویروس hpv میباشد و عموما هم از راه تماس جنسی منتقل میشود.جالب است بدانید که علت زگیلهای مناطق دیگر بدن هم همین hpv است ولی ساب تایپ های دیگری.آیا نگرانی ما از زگیلی که در دست یا پا ایجاد میشد به این شدت بود؟؟!!

گاهی بیماران بدون هیچ سابقه ای از رابطه جنسی مراجعه میکنند و به این عزیزان باید گفت ابتلا از راههای غیر جنسی بسیار نادر است.پس نگران نباشید.

حالا اگر به این زگیل در ناحیه تناسلی دچار شده ایم آیا باید به اندازه ابتلا به ایدز و سرطان نگران باشیم؟؟!!خیر به هیچ وجه.

درمان این زگیلها به راحتی با یک یا دو جلسه کرایوتراپی انجام و عموما عود دیگری هم ندارند مگر در رابطه جدیدی مبتلا شویم.

خطر ابتلا به سرطان در آینده این بیماران چقدر است؟؟واقعیت اینست که  در آقایان تقریبا هیچ خطری وجود ندارد و در خانمها نسبت به افراد سالم برای سرطان گرد رحم این خطر چند برابر میشود اما نکته اینجاست که مگر خطر سرطان رحم در جامعه زنان چقدر است؟حدود 1 تا 2 درصد پس با چند برابر شدن این خطر هم نهایتا بروز آن به 10 درصد نمیرسد.در نتیجه نباید ابتلا به زگیل را برابر با سرطان دانست.

مطلب در این باب فراوان است و این مقاله کوتاه ، نتیجه اینکه بیماران با رعایت بهداشت حداکثری خود را در معرض این ویروس قرار ندهند ولی در صورت ابتلا هم نگرانی بیش از حد نداشته باشند و با مراجعه به پزشک درمان مناسب را دریافت کنند.

دکتر مجتبی عاملی، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مجتبی عاملی