ازدواج هندوانه سربسته نیست!

امروزه خیلی از جوانان می گویند نمی خواهند چشم بسته ازدواج کنند و معمولا یکی از دغدغه های آن ها، پیدا کردن مشخصه هایی است که آن ها را در پیش بینی ازدواجی موفق یاری کند. خوشبختانه بیشتر صاحبنظران معتقدند با این همه دستاورد علمی که در زمینه فرایندهای ارتباطی زوج و عوامل موثر بر سلامت یا عدم سلامت رابطه زوج وجود دارد، تا حد زیادی می توان یک ازدواج موفق یا ناموفق را پیش بینی کرد... صوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند تضمین کننده یک ازدواج موفق باشد.

شاخص ارزشمندی که می توان بر اساس آن آینده یک ازدواج را پیش بینی کرد، کیفیت ارتباط پیش از ازدواج است. مشاهده رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است که براساس آن پیش بینی کنیم بعد از ازدواج چگونه با هم برخورد خواهند کرد. سوال اساسی ای که این دو نفر می توانند از خود بپرسند این است: «در این مدت که همدیگر را می شناسیم، چه نسبتی از زمان با هم بودن را صرف رابطه مثبت و آرامش بخش و چه مدت را صرف رابطه منفی و تنش زا کرده ایم؟» البته مدت زمان آشنایی و نوع رابطه تا حدودی تعیین کننده میزان درستی اطلاعات است؛ مثلا دختر و پسری که مدت کمی از زمان شروع آشنایی آن ها می گذرد، فرصت زیادی برای شناخت همدیگر ندارند. علاوه بر این، آن هایی هم که در فضای عاشقانه و رومانتیک با هم ارتباط برقرار کرده اند، بهتر است زیاد به اطلاعاتی که در مورد همدیگر دارند، اعتماد نکنند.

 پژوهش گاتمن

یکی از تاثیرگذارترین پژوهش ها در این زمینه، پژوهش های انجام گرفته به وسیله گاتمن است. گاتمن پس از انجام پژوهش های آزمایشگاهی، از طریق مشاهده رفتار ۱۳۰ زوج که پذیرفته بودند زندگی زناشویی خود را زیر ذره بین بگذارند، به این نتیجه رسید که برخی از رفتارها و خصوصیات شخصیت زوج، به خصوص در ابعاد کلامی، عاطفی و جنسی، تا حد زیادی با رضایت زناشویی آن ها مرتبط است و می تواند تضمین کننده زندگی مشترک طولانی مدت باشد. گاتمن می گوید: «با مشاهده شکل گفت وگو و مشاجره زن و شوهر، می توان احتمال زندگی موفق یا طلاق گرفتن آن ها را پیش بینی کرد.» وی به ۴ خصیصه رفتاری، تحت عنوان«چهار اسب سوار که زندگی مشترک را به سرعت به سمت نابودی و طلاق پیش می برند» اشاره می کند:

انتقاد، سرزنش، جبهه گیری و سکوت. به عقیده او، در تمام ازدواج ها به نوعی شاهد ۴ ویژگی فوق هستیم اما زمانی که این ۴ سوار دائم در زندگی زناشویی حضور داشته باشند، رابطه زوج با مشکل جدی روبرو می شود. در نهایت، زن و شوهر بعد از تلاش های زیاد برای حل این مشکلات، امید خود را از دست می دهند، از همدیگر فاصله می گیرند، دچار احساس تنهایی می شوند و اگر به آن ها کمک نشود، زندگی مشترک شان به پایان می رسد. وجود این ۴ اسب سوار در زندگی، وقوع طلاق را پیش بینی می کند و در صورتی که اقدام ها و تلاش های زن و شوهر به نتیجه نرسد، درصد درستی این پیش بینی، از ۹۰ درصد هم بالاتر می رود.

خصوصیات زوج های خوشبخت

محققان دیگری هم از طریق پژوهش های خود به این نتیجه رسیده اند که زوج های خوشبخت کسانی هستند که:

۱. انتظارهای واقع بینانه ای از یکدیگر دارند و متوجه هستند که«ارتباط» همیشه بی دردسر نخواهد بود.

۲. آن ها در برقراری ارتباط کلامی، عاطفی و زناشویی مهارت خوبی دارند.

۳. در حل مشکلات و تعارض ها مهارت خوبی دارند. البته همسران باید این مهارت ها را بیاموزند و در بهبود مشکلات تلاش کنند.

۴. همسرشان را صادقانه و صمیمانه دوست دارند و روابط آن ها مانند دو دوست است. درخصوص مسایل و ارزش های اخلاقی، مذهبی و اجتماعی با یکدیگر توافق دارند. در مجموع، در پاسخ به این سوال که کدام یک از خصایص فردی، خانوادگی و محیطی افراد، تضمین کننده ازدواج موفق است، باید گفت ترکیبی از خصوصیت های رفتاری و شخصیتی می تواند به احتمال زیاد تضمین کننده ازدواج موفق باشد. از جمله این خصوصیات، به طور خلاصه می توان به شباهت ها(در ابعاد فرهنگی، خانوادگی، تحصیلی، جسمانی و...)، ویژگی های شخصیتی، سلامت روان، علاقه و مهارت در برقراری روابط عاطفی و زناشویی، جذابیت جسمانی، میل و مهارت در رابطه زناشویی، مهارت های حل مساله و تعارض و حمایت خانواده دو طرف اشاره کرد.

نویسنده: دکتر اعظم صالحی

دکتر اعظم صالحی، دکترای روانشناسی (مشاوره ازدواج) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر اعظم صالحی