سلول های کراتینوسیت آلوژن پوست ختنه گاه: منبعی ارزشمند در ترمیم انواع زخم و اسکار

سالانه میلیون­ها بیمار در سراسر جهان به علت سوختگی در بیمارستان بستری می­شوند و بیش از 300000 نفر به علت سوختگی جان خود را از دست می­دهند. از مشکلات درمان این زخم­ها می­توان به اختلال خون رسانی به علت آسیب دیدگی منطقه زخم و اطراف آن و احتمال عفونت ثانویه اشاره کرد. ترمیم خودبخود این زخم­ها معمولا منجر به ایجاد اسکار می­شود و بیمار نیاز به اعمال جراحی از جمله پیوند آلوگرافت یا آتوگرافت پیدا می­کند. تاکنون روش­های درمانی متعددی برای اینگونه زخم­ها معرفی شده است که از جمله آن­ها میتوان به انواع پانسمان­ها، فاکتورهای رشد و روش­های جراحی اشاره کرد. امروزه از پیوند پوست Split Thickness Skin Graft به عنوان یک روش استاندارد در درمان این بیماران استفاده می­شود. مشکل استفاده از این روش این است که گاهی محل پیوند پوست به خوبی ترمیم نشده و انواع اسکار از جمله اسکارهیپرتورفیک در آن منطقه ایجاد می­شود. در بعضی موارد نیز محلی که از آن پوست برداشته می­شود نیز به خوبی ترمیم نشده و درمحل ترمیم اسکار هیپرتروفیک ایجاد می­شود. در سال­های اخیر سلول درمانی به همراه تکنولوژی مهندسی بافت روش موثری جهت ترمیم انواع زخم و اسکار شناخته شده است. دو سلول ارزشمند در ترمیم انواع زخم سلول­های کراتینوسیت و فیبروبلاست آلوژنیک استخراخ شده از پوست ختنه­گاه است.

سیستم­های متنوعی برای کشت کراتینوسیت­های انسان ابداع شده است. در روش­های ابتدایی از محیط حاوی سرم مثل medium 199 و NCTC 168 استفاده می­شد. رشد کراتینوسیت­ها و تشکیل کلنی توسط آنها با به کار بردن فیبروبلاست­های اشعه دیده توسط 3T3 و اضافه کردن فاکتور رشد اپیدرمال (EGF) و هیدروکورتیزن به محیط بهبود یافت. یکی از ترکیبات فاقد سرم که ابداع شد بر مبنای medium 199 و حاوی یک کوکتل فاکتور رشد شامل bovine brain extract بود. امروزه کشت کراتینوسیت­های انسانی در محیط بدون سرم و بدون فیبروبلاست اشعه دیده همچون Epilife انجام می شود. این محیط و چندین مدل بهبود یافته به طور وسیعی برای کشت کراتینوسیت­های انسانی به کار رفته است. در این محیط در آن با حذف BPE فاکتورهای رشد مشخص مثل انسولین، فاکتور رشد اپیدرمال و فاکتور رشد فیبروبلاست جایگزین شده است. علاوه بر محیط کشت­های متنوعی که به کار می­رفته است روش­های مختلفی نیز برای جدا کردن اپیدرم و درم و کشت سلول­های بدست آمده وجود دارد. در روش­های ابتدایی نمونه­ای از پوست فرد به طور کامل excise می­شده و در حالی که بخش درمال در تماس با سطح محل کشت (culture dish) قرار داشت در محیط کشت incubate می­شد. در نتیجه اپیدرم به طرف پایین کناره نمونه رشد کرده و به ظرف چسبیده و سپس با مهاجرت به اطراف یک لایه اپی­تلیال تشکیل می­داد که به عنوان آلوگرافت در مدل­های حیوانی استفاده می­شد. در این روش پرولیفراسیون سلول‌های اپیدرمال به اندازه­ای نبود که برای پیوند کافی باشد و رشد بیش از حد فیبروبلاست­ها نیز یک مشکل عمده بود. در روشی دیگر با به کار بردن آنزیم Dispase یک لایه سلول­های اپی تلیال به هم چسبیده را به صورت یک ورقه کامل می­توان جدا کرد و به محل پیوند انتقال داد. این روش روشی مناسب و بهینه سازی شده در مراکز سلول درمانی است.

 

دکتر امیر بهتاش امیری، متخصص کودکان و نوزادان هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر امیر بهتاش امیری
سلول های کراتینوسیت آلوژن پوست ختنه گاه: منبعی ارزشمند در ترمیم انواع زخم و اسکار

سلول های کراتینوسیت آلوژن پوست ختنه گاه: منبعی ارزشمند در ترمیم انواع زخم و اسکار

سالانه میلیون¬ها بیمار در سراسر جهان به علت سوختگی در بیمارستان بستری می¬شوند و بیش از 300000 نفر به علت سوختگی جان خود را از دست می¬دهند. از مشکلات درمان این زخم¬ها می¬توان به اختلال خون رسانی به علت آسیب دیدگی منطقه زخم و اطراف آن و احتمال عفونت ثانویه اشاره کرد. ترمیم خودبخود این زخم¬ها معمولا منجر به ایجاد اسکار می¬شود و بیمار نیاز به اعمال جراحی از جمله پیوند آلوگرافت یا آتوگرافت پیدا می¬کند. تاکنون روش¬های درمانی متعددی برای اینگونه زخم¬ها معرفی شده است که از جمله آن¬ها میتوان به انواع پانسمان¬ها، فاکتورهای رشد و روش¬های جراحی اشاره کرد. امروزه از پیوند پوست Split Thickness Skin Graft به عنوان یک روش استاندارد در درمان این بیماران استفاده می¬شود. مشکل استفاده از این روش این است که گاهی محل پیوند پوست به خوبی ترمیم نشده و انواع اسکار از جمله اسکارهیپرتورفیک در آن منطقه ایجاد می¬شود. در بعضی موارد نیز محلی که از آن پوست برداشته می¬شود نیز به خوبی ترمیم نشده و درمحل ترمیم اسکار هیپرتروفیک ایجاد می¬شود. در سال¬های اخیر سلول درمانی به همراه تکنولوژی مهندسی بافت روش موثری جهت ترمیم انواع زخم و اسکار شناخته شده است. دو سلول ارزشمند در ترمیم انواع زخم سلول¬های کراتینوسیت و فیبروبلاست آلوژنیک استخراخ شده از پوست ختنه¬گاه است.