کاربرد نانوتکنولوژی یا فناوری نانو در پزشکی و ارتوپدی چیست ؟

 

با پیشرفت روز افزون نانوتکنولوژی یا فناوری نانو کاربرد های آن در حوضه ی علم پزشکی و مخصوصا ارتوپدی در حال پیشرفت روز افزون است .

یکی از حوضه هایی که شدیدا مورد علاقه و بررسی و تحقیقات است استفاده از تکنولوژی نانو برای نقل و انتقال دارو در بدن و رساندن آن داروی مورد نظر به سلول و بافت مورد نظر است و پیشرفت های زیادی در این حوضه به دست آمده است .

کاربرد دیگر فناوری نانو در تهیه ایمپلنت ها (Implant) خصوصا در ارتوپدی است و در حال حاضر با مهندسی در ابعاد نانو میتوان ایمپلنت هایی تولید کرد که خاصیت استخوان سازی را در بافت ها تحریک کنند و اصطلاحا خاصیت استئوکانداکتیو (Osteoconductive) و استئوبلاستیک (Osteoblastic) برای بافت استخوان داشته باشد. همچنین از فناوری نانو برای ساخت و تولید پانسمان های بیولوژیک نانو برای پیش گیری از عفونت و بهبود سریع تر زخم ها استفاده شده و میشود و یک سری بررسی هایی که در حال انجام است و در صورات کشف و قابلیت استفاده از تکنولوژی نانو در آن میتواند باعث ایجاد انقلابی در پزشکی و ارتوپدی خصوصا در شاخه آرتروپلاستی شود استفاده از فناوری نانو برای تولید پروتزهایی است که مانع از نشستن میکروب ها و اورگانیسم ها روی پروتز و پیشگیری از عفونت در تعویض مفصل زانو و هیپ و عمل های جراحی آرتروپلاستی شود.

دکتر رامین ارژنگ ، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر رامین ارژنگ