جراحی حلقه معده (بندینگ)

حلقه "، مزایا و عملکرد آن 
حلقه از طریق عمل لاپاراسکوپی به دور جدار خارجی معده به صورت حلقه ی قابل تنظیم جای گذاری می گردد. بدیهی است با جای گذاری میدبند عملا معده به دو قسمت کوچک در قسمت بالا و بزرگ در قسمت پایین تقسیم شده که از آن پس بخش کوچک و فوقانی معده به عنوان معده اصلی شمرده می شود و در نتیجه حجم معده بدون برش یا دوخت کاهش می یابد، به صورتیکه بیمار پس از مصرف مقدار کمی غذا احساس سیری می نماید. همچنین وجود حلقه دور معده باعث کندی عبور غذا شده، به همین دلیل زمان سیری پایدار بوده و فرد به مدت قابل توجه ای میل به غذا نخواهد داشت. بنابر این، همین امر موجب کاهش وزن شده و درنتیجه کاهش وزن بر اثر کاهش حجم مواد غذایی حاصل می گردد 

هدف از درمان به روش گاستریک بندینگ 
هدف اول : تغییر عادت غذایی شخص از پرخوری مداوم به یک عادت غذایی سالم و برنامه ریزی شده 
هدف دوم :رسیدن به وزن مناسب با تنگ کردن تدریجی حلقه 
هدف سوم: بی نیازی نسبت به وجود حلقه با گشاد کردن تدریجی آن ضمن تغییر عادت غذایی 

حلقه چگونه تنظیم می گردد؟ 
تنظیم حلقه از طریق چمبر سیلیکون که به هنگام عمل بین پوست و فشیا کار گذاشته میشود میباشد ،برای تنگ یا گشاد کردن حلقه نیازی به بیهوشی نیست . تنظیم حلقه توسط جراح با استفاده از دستگاه ایکس ری انجام میپذیرد ولی به تشخیص جراح معالج با رعایت اصول و نکات بهداشتی میتوان در مطب بدون کمک از دستگاه رادیو لوژی هم انجام داد. بیمار پس از عمل بمدت 2 الی 3 ماه کاهش وزن خواهد داشت و معمولا جهت کاهش وزن بیشتر باید نسبت به تنگ کردن حلقه با تزریق 5 تا 6 سی سی توسط جراح معالج خود اقدام نماید، بدیهی است مقدار تزریق با توجه به وضعیت هر بیمار و تشخیص جراح متغییر میباشد. 

مزایای لاپاروسکوپی 
- عدم برش یا اسکار طویل بر روی شکم 
- توانایی راه رفتن و ریکاوری بیمار پس از 5 تا 6 ساعت پس از عمل 
- ترخیص بیمار تنها یک روز پس از جراحی 
- امکان بازگشت به فعالیت معمول روزانه پس از 48 ساعت 
- عوارض کمتر جراحی در مقایسه با جراحی باز 
خطر و یا ریسک جراحی 
بدیهی است هر عمل جراحی برای هر بیمار درصدی خطر یا ریسک به همراه دارد اما پر واضح است خطر عوارض چاقی به مراتب بیشتر از عمل جراحی به منظور بهبود آن است. بطور کلی خطر و ریسک این عمل را میتوان با جراحی کیسه صفرا برابر دانست که خود نیز یکی از عوارض چاقی میباشد و هر لحظه می تواند بطور غیر قابل پیش بینی برای هر فرد چاق ایجاد عارضه نموده و باید بطور اورژانسی مورد عمل جراحی قرار گیرد. بنابراین انجام عملی با آگاهی و انتخاب قبلی به منظور درمان عوارض متعدد ناشی از چاقی در مقایسه با یک عمل اورژانسی به منظور درمان فقط یک عارضه، منطقی تر به نظر میرسد 

میدبند برای چه کسانی توصیه می شود؟ 
بطور کلی طیق استاندارد سازمان بهداشت جهانی مید بند برای بیماران گروه سنی ( 18 الی 60 سال) که دارای BMIبالای 40 و یا بین BMI 30 الی 40 به همراه حداقل وجود یک عارضه چاقی مانند دیابت،فشار خون بالا ، سندرم آپنه خواب و غیره باشند توصیه میشود. شایان ذکر است کلیه بیماران قبل از عمل معمولا طبق توصیه جراح و شرایط بیمار توسط متخصصان غدد، تغذیه، روانپزشک، قلب و بیهوشی مورد مشاوره قرار گرفته و سپس طی یک سری آزمایشات روتین برای این عمل کاندید میشوند

BMI چیست و چگونه محاسبه می شود؟ 
BMIمخفف کلمه Body Mass Index نمایان گر میانگین وزن و قد برای تعیین میزان چاقی و یا حجم توده بدن می باشد و از طریق تقسیم وزن بر حسب کیلو گرم بر مجذور قد بر حسب متر محاسبه میگردد. 

دستورات غذایی پس از عمل جراحی گاستریک بندینگ میدبند 
توجه نمایید که اگر پس از انجام عمل جراحی به صورت مداوم از نوشیدنی ها یا غذاهایی با محتوای کالری یا چربی بالا استفاده شود، عمل جراحی بی فایده خواهد بود. بنابراین مواکداً درخواست می گردد توصیه های زیر را که حاصل تجربه صدها نفر از کسانی است که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند را جدی گرفته و به آن عمل نمایید تا بتوانید با کاهش وزن تدریحی و منطقی از این بیماری مهلک رهایی یابید 

شش روز اول بعد از عمل 
تغذیه بیماران در عصر و روز بعد از عمل: 
فقط مایعات شامل (آب، شیر، چای، قهوه، سوپ آبکی( 
تغذیه بیماران از روز سوم تا پنجم: 
نیم مایعات شامل (سوپ صاف شده، کمپوت کم شیرین، ماست تازه، غذای آماده کودک (پوره(( 
از روز ششم به بعد اگر شما احساس آمادگی می کنید، با خوردن لقمه های کوچک میتوانید شروع کنید، اما: 
1- غذاهایی را انتخاب کنید که خیلی خشک نبوده و حاوی فیبر زیاد نیز نباشد بنابراین در شروع بهتر است از غذاهای غنی از فیبر پرهیز کنید مثل (پیاز، تره فرنگی) همچنین از خوردن پوست میوه ها مانند (سیب و انگور)، سالاد های حاوی برگ و ریشه الیافی مانند (کاهو) گوشت خشک یا فیبری مانند (مرغ، بوقلمون، گوشت نیم پخته، پنیر پخته شده) پرهیز کنید. توصیه می شود در مرحله اول سعی نمایید از غذاهای راحت و نرم تر استفاده نمایید، سپس می توانید غذاهای دیگر را امتحان کنید. البته این وضعیت و نوع غذای مناسب معمولا برای هر شخص متفاوت است به عنوان مثال خوردن فیله پخته شده مرغ برای یکی غیر ممکن و برای دیگر ی آسان است. 
2- ابتدا تست کنید که چه غذایی را می توانید میل کنید (تحمل کنید). نه فقط در نوع غذا, بلکه مقدار و حجم غذا نیز باید تحت کنترل شما باشد، اگر می بینید که نوعی از غذا حتی بعد از جویده شدن پایین نمی رود سعی کنید که آن را به صورت پوره یا تکه های کوچک بخورید. شما به زودی با محدودیتهای خود آشنا می شوید و خود را با آن سازگار می سازید . 
استحمام و نظافت 
از روز اول میتوانید دوش بگیرید. به پوشیدن جوراب الاستیک برای ۸ روز (شب و روز) ادامه دهید. می توانید بعد از ۱۵ روز به حمام بروید اما برای آغاز دوباره فعالیت ورزشی فعلاً صبر کنید. 

هشت قانون طلایی 
1- بسیار آرام غذا بخورید، همیشه این قانون را رعایت کنید حتی اگر خوردن تکه کوچکی ۴۵ دقیقه زمان ببرد. 
2- غذا را زیاد بجوید (خیلی بیشتر از حد معمول( 
3- باید از نوشیدن مایعات شیرین و گازدار (مثل سودا، نوشابه و ...) و استفاده از داروهای جوشان جداً خودداری فرمایید. حبابهای هوا در این مایعات باعث وسعت یافتن حجم معده کوچک شما خواهد شد و معده کوچک شما را به یک معده بزرگ تبدیل می کند و حلقه معده شما را بی فایده می سازد. 
4- شما باید در فاصله وعده های غذایی (مثلا ناهار وشام) مایعات بنوشید و از نوشیدن مایعات همراه غذا خودداری کنید زیرا نوشیدن آب همراه غذا باعث افزایش حجم غذا میشود و این حجم برای معده کوچک خیلی زیاد است. بطور کلی از نوشیدن مایعات یک ربع قبل از غذا و یک ساعت پس از غذا خودداری نمایید. 
5- غذا را قبل از اینکه داخل دهانتان قرار دهید به تکه های کوچک تبدیل کنید. 
6- وقتی که غذا در دهان شماست، خوب بجوید و آرام قورت بدهید (با مراجعه به دندانپزشک دندانهایتان را چک کنید تا مطمئن شوید که به طور مؤثر میتوانید بجوید( 
7- وقتی که اولین نشانه های سیری را احساس می کنید باید خوردن را متوقف سازید، حتی یک قاشق اضافه ممکن است که باعث شود شما بالا بیاورید و یا احساس درد اطراف بند کنید. اصرار به پرخوری باعث می شود تدریجا حجم معده کوچک شما توسعه یابد و به یک معده بزرگ تبدیل شود که این امر موجب می شود حلقه معده شما بی فایده شود 
8- از ماه دوم پس از عمل دو روز در هفته را به تمرینات ورزشی بر اساس توانایی و علاقه خود اختصاص دهید (همچون شنا، دوچرخه سواری، قدم زدن، ایروبیک( 
توصیه های مهم 
اگر قادر به بلعیدن هیچ چیز حتی آب نیستید، سریعا با جراح خود تماس بگیرید. اکثر بیماران معمولا دو تا سه ماه پس از عمل موقتاً کاهش وزن آنان متوقف میشود و این توقف نشانه نیاز به تنظیم باند (adjust ) میباشد. 
وقتی که حلقه معده تنگ میشود معمولا محدودیت هایی را برای فرد به همراه دارد که البته توسط پزشک معالج توصیه هایی به صورت متعارف انجام می شود. بدیهی است کاهش وزن ممکن است در بعضی افراد موجب کمبود بعضی از ویتامین ها و در نتیجه ضعف جسمی موقت گردد. 
چطور این کمبودها جبران و از ضعف جسمی جلوگیری شود: 
شما نیاز دارید در طول دوران کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه باشید متخصص تغذیه میتواند شما را در طول کاهش وزنتان و هنگام تنگ کردن باند راهنمایی کند. 
همچنین جهت رفع ضعف جسمی و تامین ویتامین ها می بایست تحت نظر متخصص تغذیه از مکمل های ضروری استفاده کنید. (شایان ذکر است شما میتوانید جهت انتخاب و ارزیابی متخصص تغذیه مورد نظر از مشاوره با پزشکان مشاور شرکت پرشیامهر نیز بهره مند شوید.) اولین چکاپ ۶ ماه پس از عمل جراحی (یا زودتر اگر نیاز باشد) انجام می شود و یک بار دیگر پس از کامل شدن دوره کاهش وزن تحت چکاپ کامل قرار می گیرد‌، متخصص تغذیه در ثابت نگه داشتن وزن و تعادل رژیم غذایتان می تواند مؤثر باشد. 

سوالات متداول در مورد عمل میدبند 
عمل گاستریک بندینگ چقدر طول میکشد؟ 

پاسخ: از شروع بیهوشی تا جایگذاری باند و به هوش آمدن جمعا یک ساعت. در اغلب موارد بیمار ۵ الی ۶ ساعت بعد از انجام جراحی قادر به راه رفتن خواهد بود. 
آیا این عمل درد زیادی دارد؟ 
پاسخ: بطور کلی از آنجایی این جراحی از طریق لاپاراسکوپی یا عمل جراحی با تهاجم کم 
(Minimal Invasive Surgery ) انجام می پذیرد و شکافهای کوچکی روی شکم ایجاد میشود، طبعا در مقایسه با اعمال جراحی معمولی (Open surgery ) درد بسیار ناچیزی ایجاد می کند. 
چند شکاف روی بدن ایجاد خواهد شد؟ 
پاسخ: بین ۴ تا ۵ شکاف یک سانتی متری که آثار آن درمدت کوتاهی از بین می رود. 
آیا این نوع جراحی قابل برگشت خواهد بود؟ 
پاسخ : بله، از بزرگترین مزایای این جراحی نسبت به روشهای دیگر این است که در صورت تمایل، این عمل قابل برگشت خواهد بود و این عمل جراحی کوچکترین تغییری در آناتومی طبیعی بدن ایجاد نمی کند. 
آیا این نوع جراحی خطری نیز برای بیمار خواهد داشت؟ 
پاسخ: قطعا هر عمل جراحی خطراتی را نیز در پی خواهد داشت. در جراحی گاستریک بندینگ یکی از عوامل مهم افزاینده ی این خطر، چاقی مفرط به هنگام انجام جراحی است. اما استفاده از روش پیشرفته ی گاستریک بندینگ با استفاده از میدبند (MIDBAND ) و تکنیک لاپاروسکوپی همراه با تجربه ی جراح و تیم جراحی، این خطر را به حداقل کاهش میدهد. نکته قابل توجه دیگر در این نوع جراحی کاهش زمان بیهوشی و زمان جراحی در مقایسه با جراحی های مشابه است. 
بطور کلی خطر عمل جراحی Midband Gastric Banding را می توان با جراحی اورژانس آپاندیسیت یا کیسه صفرا معادل دانست. 
آیا پس از انجام این عمل جراحی باید رژیم غذایی خاصی رعایت شود؟ 
پاسخ: دست کم در هفته اول پس از انجام جراحی همه بیماران باید از مایعات رقیق استفاده نمایند مثل آب مرغ ویا گوشت. در هفته ی سوم وچهارم پس از جراحی غالبا غذای پوره شده و غذاهای نرم ویا میکس شده توصیه می شود مثل سوپ. در ضمن بیمار باید از خوردن غذاهایی با کالری بالا و نوشیدنیهای گازدار اجتناب نمایید. پس از طی این دوره هر فرد میتواند غذاهای معمول را در حجم کم و تحت نظرپزشک معالج استفاده نماید

دکتر حسین سعیدی مطهر، متخصص بیماری های گوارش و کبد هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر حسین سعیدی مطهر