کیست مچ دست (کیست گانگلیونی)

کیست مچ دست (کیست گانگلیونی)، یک تورم موضعی خوش خیم است که در بعضی از نواحی بدن از جمله در اطراف مفصل مچ دست ایجاد می شود.

علت بروز کیست مچ دست (کیست گانگلیونی):

برای اینکه تاندونها بتوانند بر روی برجستگیهای استخوانها براحتی حرکت کنند و سایش ایجاد نشود، تاندونها دارای پوششی به نام سینوویوم هستند که این حرکت را تسهیل می کنند. سینوویوم مایعی را به مقدار کم ترشح می کند که باعث روان شدن حرکت تاندونها بر روی سطوح مفصلی و استخوانی می شود. در حرکت مکرر تاندون و یا ضربه، پوشش سینوویوم ایجاد کیست می کند. کیست محتوی یک مایع سفت و زرد است. محل شایع کیست گانگلیونی در پشت مچ دست است اما ممکن است در مچ پا، پشت پا، و قاعده انگشتان دست هم بروز کند. بندرت ممکن است منشائ کیست، عروق خونی یا سایر بافتهای نرم باشد.

علائم کیست مچ دست (کیست گانگلیونی):

کیست گانگلیونی معمولا به صورت یک توده در اندازه یک تا سه سانتی متری است که در یک سوم موارد بدون درد و در دو سوم موارد درد خفیف مزمن دارد. درد با حرکت مفصل بیشتر می شود. گاهی درد به بالا یا پائین مچ دست تیر می کشد. ممکن است کیست گانگلیونی درد نداشته و فقط از نظر ظاهری و زیبایی برای بیمار مشکل ساز شده باشد. اندازه کیست ممکن است متغیر باشد، گاهی کیست خودبخود از بین رفته و بعد از مدتی دوباره بزرگ می شود.

تشخیص کیست مچ دست (کیست گانگلیونی):

تشخیص کیست گانگلیونی با شرح حال و معاینه بالینی توسط پزشک داده میشود. معمولا نیاز به آزمایش خون یا بررسی رادیولوژی نیست. ممکن است پزشک برای کنار گذاشتن سایر تشخیصها( مثلا توده های با منشا عروق خونی ) درخواست سونوگرافی یا رادیوگرافی کند. بندرت نیاز به ام آر آی یا سایر روشهای تشخیصی است.

درمان کیست مچ دست (کیست گانگلیونی):

باید فشارهای وارده به مچ دست کم شود بویژه حرکات تکراری. بستن مچ بند برای حمایت از مچ دست مفید است و درد را کاهش می دهد. اگر درد شدید باشد استفاده از داروهای مسکن به صورت موقت لازم است. اگر کیست از نظر ظاهر و زیبایی نامطلوب باشد، باید با سر سوزن درشت و توسط پزشک تخلیه شود. گاهی بعد از تخلیه، کیست عود می کند. درمانهای متفرقه مانند بستن یک سکه بر روی کیست، تاثیر ثابت شده ای ندارند. جراحی بندرت انجام می شود چون احتمال عود بعد از جراحی نیز وجود دارد.

دکتر شریف نجفی ، متخصص پزشکی فیزیکی و توانبخشی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر شریف نجفی