شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده یکی از بیماریهای شایع شانه است که باعث درد و محدودیت حرکتی شانه در تمام جهات می گردد. بدلیل محدودیت شدید حرکتی شانه، این بیماری را شانه یخ زده می گوییم.

علت بروز شانه یخ زده:

مفصل شانه بیشترین دامنه حرکتی را در بین تمام مفاصل بدن دارد و این ویژگی امکان حرکات پیچیده و آزادانه برای اندام فوقانی جهت انجام فعالیت‌های مختلف را فراهم می کند. کپسول مفصلی نقش مهمی در حرکات آزاد شانه ایفا می کند. به هر دلیلی در کپسول مفصلی التهاب یا چسبندگی ایجاد شود می تواند به شانه یخ زده منجر شود. مواردی که احتمال بروز شانه یخ زده را بیشتر میکنند: ضربه و آسیبهای شانه، بی حرکتی شانه، دیابت، سکته مغزی، بیماری های قلبی-ریوی، بیماری های تیروئید و تشنج.

علائم شانه یخ زده:

علامت اصلی در شانه یخ زده، محدودیت حرکات شانه در تمام جهات است. حرکاتی مانند شستن موها یا پوشیدن لباس، سخت و گاهی غیر ممکن می شود. اغلب درد شانه وجود دارد که ممکن است با فعالیت تشدید شود و گاهی درد شبانه غالب است. در سیر بیماری، درد کمتر شده ولی محدودیت حرکتی باقی می ماند.

تشخیص شانه یخ زده:

تشخیص این بیماری با شرح حال و معاینه بالینی توسط پزشک داده میشود و نیاز به تستهای پاراکلینیک نیست مگر برای بررسی بیماریهای زمینه ای احتمال که ممکن است در بروز یا تشدید شانه یخ زده نقش داشته داشته باشند مثل دیابت یا بیماریهای تیروئید. گاهی از ام آر آی برای بررسی پارگی تاندونها یا سایر اختلالات آناتومیک شانه استفاده می شود.

درمان شانه یخ زده:

هدف اصلی از درمان شانه یخ زده، بهبود دامنه حرکتی شانه است بنابراین با کم شدن درد، نباید روند درمان متوقف گردد بلکه تا کامل حرکات شانه باید درمان ادامه یابد. درمانهای داروئی برای کاهش التهاب و درد استفاده می‌شوند. کم شدن درد شانه امکان شروع درمانهای فیزیوتراپی و توانبخشی را میسر میکند. دستگاههای فیزیوتراپی به کاهش درد و تا حدودی بهبود بافت کمک میکنند. انواع ورزشهای کششی و تقویتی باید هرچه سریعتر شروع شوند. موبیلیزیشن شانه و در موارد شدید یا مقاوم به درمان، تزریق استروئید در شانه کمک کننده است.

دکتر شریف نجفی ، متخصص پزشکی فیزیکی و توانبخشی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر شریف نجفی