دیابت بارداری

از مباحث بسیار مهم غدد، دیابت در مادران باردار است. مادری با سابقه دیابت در صورت بارداری جزو این گروه نمیباشد و خانمهایی که پس از بارداری و با تاکید بیشتر پس ازدوازده هفته دچار دیابت میشوند، در گروه دیابت بارداری قرار میگیرند. اهمیت این بیماری علاوه بر عوارض مادر، متوجه جنین نیز میشود که از ان جمله میتوان به اختلالات ارگانوژنز در سه ماهه اول و پس از ان عوارضی چون ماکروزومی، مرگ جنین، عقب ماندن رشد جنین ویا زایمان زودرس اشاره کرد.
در همه زنان با فاکتورهای خطر مانند سابقه دیابت بارداری در فرد ، سابقه خانوادگی مثبت دیابت بویژه بستگان درجه اول، سن بالای ۲۵ سال ،چاقی،سابقه زایمان نوزاد با وزن مساوی یا بیشتر از ۴ کیلو باید تست غربالگری در اولین فرصت بدون در نظر گرفتن سن حاملگی ،انجام گیرد در سایر موارد بررسی و غربالگری مادر در ٢٤ الی ٢٨ هفته توصیه میشود..
با توجه به افزایش شیوع دیابت و معیارهای تشخیصی سختگیرانه، امروزه دیابت بارداری از شیوع بیشتری برخوردار است و لذا تمام پزشکان اعم از پزشکان عمومی ومتخصصین و حتی فوق تخصصهای غیر مرتبط باید نسبت به شناخت و تشخیص وارجاع به موقع مادران دیابتی،اطلاعات لازم را داشته باشند. در این مبحث به پاره ایی از نکات مهم در مورد شناخت عوامل خطر ، زمان غربالگری مادر باردار، تستها و روشهای مختلف توصیه شده برای دیابت بارداری و کنترل قند تا پایان بارداری توضیحات کامل و مختصر ارایه خواهد شد.

. دکتر مهرناز ایمانی
فوق تخصص غدد وهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دکتر مهرناز ایمانی، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر مهرناز ایمانی