بزرگی خوش خیم پروستات

اسپرمها بوده و نیز با دارا بودن ترکیبات قلیایئ باعث می شود که اسپرمها در محیط اسیدی واژن مدت بیشتری دوام بیاورند.

محل قرارگیری پروستات  درست در زیر مثانه و چسبیده به آن و در محل الحاق مجراى منى و مجراى ادرار میباشد بطوریکه کلملاً مجراى ادرارو نیز محل الحاق مجراى منى به ادرار را  را احاطه مینماید. در اینجا علاوه بر سلولهاى ترشح کننده مواد غذایى و ترکیبات قلیایى سلولهاى عضلانى نیز وجود ارند که به صورت حلقوى دور تا دور مجارى ادرار و منى را احطه کرده و کار دریچه را انجام مى دهند. عملکرد دریچه هاى  مزبور به گونه اى است که به هنگام انزال دریچه خروج ادرار مسدود مى شود و در زمان ادرار کردن نیز امکان انزاال وجود ندارد.

این موقعیت آناتومیک باعث مى شود که بزرگی پروستات مجراى ادرار را تنگ کرده و باعث اشکال در تخلیه مثانه شود.

علت به وجود آمدن این مشکل هورمونهای جنسى مردانه هستند که در طى سالیان طولانى باعث بزرگى تدرىجى  پروستات در مردان مسن مى شوند. قدرت انقباضی زیاد مثانه در مردان میانسال باعث مى شود که با وجود تنگى مجرا، مثانه بتواند خود را به خوبی تخلیه کند ولی زمانیکه قدرت انقباضی مثانه  در اثر کهولت کاهش پىدا کند، تخلیه مثانه نیز دچار اشکال شده واغلب مقدارى ادرار در مثانه باقی میماند. در نتیجه مردان مسن  به دفعات زیاد ولی هر بار به مقدار کم ادرار مى کنند و جریان ادرار ایشان نیز کم فشار  مى باشد.

پس میتوان بزرگى خوش خیم پروستات را نه یک بیمارى بلکه بخشى از روند کهولت در مردان مسن تلقی کرد.

با اینکه بزرگی پروستات بخشی از روند کهولت در مردان مسن محسوب مى گردد ولی شدت آن در افراد مختلف متفاوت مى باشد بطوریکه در برخی افراد مشکل چندانی ایجاد نمى کند حال آنکه در برخى دیگر علائم به حدى شدید است که زندگی و خصوصاً خواب فرد را مختل مى نماید به طوریکه این افراد چندین بار براى تخلیه ادرار خود در طول شب بیدلر مى شوند. گاهى انباشته شدن ادرار در مثانه به حدى است که مانع خروج طبیعى ادرار از کلیه مى شود و کلیه ها هم دچار مشکل مى شوند و اگر درمان به موقع صورت نگیرد، گاهى کار به نارسایى کلیه مى رسد.

 درمان : داروهایى که براى بزرگى پروستات تجویز مى شوند بر دو نوع تقسیم مى شوند. برخى با شل کردن عضلات پیرامون مجرا(به متن بالا مراجعه شود) از فشار آن بر مجراى ادرار کاسته و باعث مى شوند که مجراى ادرار کمى بازترو در نتیجه خروج ادرار کمى راحتتر شود. این داروها داراى این مزیت هستند که خیلى زود اثر مى کنند. انواع قدیمى تر این داروها گاهى باعث افت فشار خون و سرگیجه مى شوند ولى انواع جدیدتر این داروها  نسبتاً عوارض کمى دارند. داروهاى دسته دوم از اثر هورمونهاى جنسى مردانه بر پروستات جلوگیرى کرده و باعث کوچک شدن تدریجى پرو ستات مى شوند. این داروها کمى دیرتر اثر مى کنند و چون جلوى اثر هورمونهاى مردانه را مى گیرند، باعث اندکی ضعف در قواى جنسى مى شوند که البته مشکل چندانى را براى اغلب بیماران ایجاد نمى کند. مؤلف این مقاله در مورد بیماران خود اغلب از هردو  گروه داروهاى فوق به صورت همزمان استفاده کرده و نتایج خوبى هم گرفته است.

درمانهاى جراحى: گاهى اوقات علائم بیمارى به قدرى شدید است که به درمانهاى دارویى جواب نمى دهد. در این موارد و نیز در مواردیکه کار کلیه مختل شده و خطر نارسایى کلیه وجود داشته باشد، دیگر درمانهاى دارویى کارساز نبوده و براى بهبود علائم و خصوصأ نجات کلیه ها اقدام جراحى باید صورت پذیرد. این اقدامات بسته به شرایط بیمار مى تواند به صورت تراشیدن پروستات از داخل مجرا یا باز کردن شکم و برداشتن کل غده پروستات باشد. البته جراحى هاى پروستات نیز گاهى باعث ایجاد عوارض  در بیماران مى شوند.  با برداشتن یا تراشیدن غده پروستات نیز چون عضلات پیرامون مجرا هم برداشته مى  شوند عملکرد طبیعى جداسازى مجراى ادرار و منى تا حدودى  مختل مى شود و هنگام انزال مقدارى از مایع  منى به سمت عقب جریان یافته و وارد مثانه مى شود. گاهى اوقات برداشتن عضلات مزبورو نیز آسیب دیدن اعصاب در حین جراحى  باعث ایجاد درجاتى از بى اختیاری ادرارى نیز مى شود.                                                                                              .

البته علائم مزبور اغلب مشکل چندانى براى بیمار به وجود نمى آورند. اخیرأ روشهاى جدیدتر درمانى هم ابداع گردیده که با استفاده از اشعه لیزر، امواج ماکروویو، امواج اولتراسون، الکتریسیته و غیره یا باعث  گرم کردن پروستات و در نتیجه تخریب آن مى شوند یا خصوصأ با لیزر برشهاى تمیزترى در جراحى داده مى شود که باعث آسیب کمترى به عضلات و اعصاب شده و عوارض بعد از جراحى را کمتر مى کند.

در پایان به داروهاى گیاهى باید اشاره شود که مصرف آنها هم به عنوان پیشگیرى و هم به عنوان درمان مصرف آنها رواج دارد. باید دانست که هیچکدام از این داروها دارى اثر اثبات شده علمى نیستند و تنها چیزى که اثبات شده آنست که مصرف کمتر گوشت قرمز و انواع چربى میتواند در پیشگیرى از بزرگ شدن پروستات مفید باشد.

دکتر محمد بهنیا، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمد بهنیا