قابل توجه دختران جوان

ویروس HPV
این ویروس از طریق تماس جنسى به انسان سرایت مى کند. علامت ظاهرى آن بصورت زگیل در ناحیه تناسلى است. این ویروس در صورت آلوده کردن مردان مشکل چندانى را براى ایشان ایجاد نمى کند ولى در صورتی که خانمها مبتلا به این ویروس شوند، احتمال دارد که باعث ایجاد سرطان گردن رحم در ایشان شود. برخى از موارد سرطان پستان را هم به این ویروس مرتبط مى دانند.

امروزه سرطان گردن رحم سومین سرطان شایع در خانمها بوده و دومین عامل مرگ و میر ناشى از سرطان در خانمها مى باشد و در سراسر جهان سالانه نزدیک سیصد هزار قربانى مى گیرد.  

جالب آنکه تقریبأ تمامى موارد سرطان گردن رحم و درصدى از موارد سرطان پستان در خانمها در اثر این ویروس به وجود مى آید.

امروزه واکسن جدیدى تولید شده که خانمهاى جوان در صورت تزریق آن قبل از ازدواج یا آغاز رابطه جنسى مى توانند در مقابل این ویروس مقاوم شده و در صورت تماس جنسى با افراد آلوده مبتلا به این ویروس و تبعات بعدى آن نشوند. بدیهى است که تزریق این واکسن در خانمهایى که وارد رابطه جنسى شده و مبتلا به این ویروس شده اند دیگر سودى ندارد.

متأسفانه در زمان نگارش این مقاله این واکسن در ایران بسیار کمیاب است و فقط دارو خانه سیزده آبان آن هم گاه گاه اقدام به وارد کردن این واکسن مى کند. متأسفانه این واکسن کمى گران هم هست و تحت پوشش هیچ بیمه اى هم قرار ندارد.

این واکسن را باید در سه دوز متوالى در  زمان هاى ٠ و ٢و ٦ ماه تزریق کرد تا ایمنى کامل ایجاد شود. بعد از آن هم تزریق دوز یادآور هر ده سال یکبار لازم خواهد بود. با این کار احتمال ابتلأ خانمها به سرطان گردن رحم کاملا از بین مى رود و موارد سرطان پستان نیز کاهش مى یابد.

مؤلف این مقاله به همه دوشیزگانى که هنوز وارد رابطه جنسى نشده اند، تزریق این واکسن را توصیه مى کند. نام تجارتى این واکسن گاردسیل  Gardesile است.

دکتر محمد بهنیا، متخصص داخلی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر محمد بهنیا