عوامل و علل بیماری آب مروارید چشم چیست؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

دکتر الناز نکوئی متخصص چشم پزشکی و از پزشکان مشاور سامانه دکترساینا هستم. یکی از سوالات رایجی که بیماران از من می پرسند در مورد آب مروارید می باشد.

 

عوامل و علل آب مروارید

آب مروارید در واقع به کِدر شدن طبیعی عدسی چشم گفته می شود. یکی از شایع ترین علل آن افزایش سن هست و یکی از شایع ترین مشکلاتی هستش که ما در مطب های چشم پزشکی با آن روبرو هستیم.

آب مروارید مادرزادی در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر دیده می شود.

آب مروارید در بیماری های سیستمیک مانند دیابت شایع تر هست و همچنین در سن پایین تری اتفاق می افتد. و افرادی که داروهای خاصی استفاده می کنند به خصوص در بیماران روماتیسمی (Rheumatism) که کورتون (corton) مصرف می کنند. ولی متاسفانه امروزه به هر علتی مخصوصا سرماخوردگی،کورتون (corton) تجویز می شود.

در نتیجه یک نوعی از آب مروارید که به عنوان پ اس تی کاتاراک (آب مروارید ساب کپسولار Sub capsular cataract) اصطلاحا گفته می شود در این افراد شایع تر هست.

توصیه می شود کورتون را به صورت مکرر و برای بیماری های معمول استفاده نفرمایید. افرادی که سیگاری هستند دچار کاتاراک (cataract) بیشتری می شوند. افرادی که در تماس مستقیم نور افتاب هستند به خصوص کشاورزان، این بیماری شدید تر و شایع تر هست.

و همچنین کسانی که سابقه ضربه (truma) به چشم را داشتند آب مروارید  بیشتر هست و ممکن است لنز چشم آنها در اثر ضربه آسیب دیده باشد.

 

علائم و بروز بیماری

شایع ترین علامت آب مروارید کاهش دید هست؛ یعنی فرد می گوید دید من تاریک شده است. جلوی دید بیماریک حالت بخار یا حالت مه ایجاد می شود.

بیمار بعضی اوقات شکایت از این دارد که شب ها خوب نمی بینم یا اینکه در تشخیص رنگ ها دچار مشکل هستم یا اشاره به این دارد که در هوای آفتابی چشمانم را نمی توانم باز نگه دارم و به اصطلاح دچار فتوفوبیل (نورهراسی photophobia) می شوند.

در برخی مواقع بیمار اشاره دارد من در یک چشمم دچار دوبینی می شوم. و اجسام رو دو تا میبینم.

همچنین ممکن هست بگوید من وقتی قبلا مطالعه می کردم خیلی خوب بودم الان لازم هست که نور محیط و پیرامون من خیلی روشن باشد که بتوانم مطالعه کنم.

این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. در این بیماری ممکن است کدر شدن عدسی چشم بیمار در مرکز عدسی اتفاق نیافتد ولی بیمار دچار آب مروارید باشد! و بیمار شکایتی از علایم چشمی نداشته باشد برای همین توصیه می شود همه ی افراد بالای 40 سال سالیانه تحت معاینه چشم پزشکی قرار بگیرند.

درافراد دیابتی حتی بهتر هست که زودتر معاینات انجام شود.

 

آب مروارید را چه زمانی می بایست جراحی کنیم؟

یک باوری هست که می گوید این بیماری وقتی که خیلی رسیده باشد فقط باید عمل کنی تا خوب شود! واگر نرسیده باشد و عمل کنید دچار مشکل می شوید! این باور کاملا غلط است.

توجه داشته باشید هر زمانی که بیمار شکایت از این دارد که نمی تواند کارها و فعالیت های روزمره خودش را انجام دهد، این زمانی است که بیمار می بایست آب مرواریدش را جراحی کند.

فراموش نکنید تنها راه درمان این بیماری جراحی است و با توجه به پیشرفت هایی که تا الان صورت پذیرفته است بیش از ده ها میلیون عمل جراحی آب مروارید که جدید ترین مدل آن روش جراحی فیکو (Phacoemulsification) هست در سراسر جهان در حال انجام است.

بیش از 90 درصد این عمل ها بدون عارضه هست و بیش از 90 درصد افراد بعد از عمل آب مروارید از دیدن اطرافشان رضایت کامل دارند.

برای عمل آب مروارید، عدسی طبیعی چشم رو با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی بسته به شرایط بیمار از چشم وی خارج می کنیم و بعد هم یک لنز داخل چشم بیمار قرار می دهیم و این لنز تا آخر عمر بیمار با او همراه هست و از بین هم نمی رود و تقریبا دید بیمار به همان حالت طبیعی بر می گردد.

لازم به ذکر است برای درمان آب مروارید هیچ نوع تغذیه و فعالیت ورزشی و هیچ نوع داروئی نداریم که بتواند پیشگیری کند و یا کاهش دهد.

مطالعات نشان می دهد افرادی که از ویتامین های E و C و سبزیجاتی مانند: کلم بروکلی، اسفناج در طول هفته استفاده می کنند؛ کمتر دچار آب مروارید می شوند.

 

باورهای غلط

در مورد این بیماری یکسری باورهای غلطی در این زمینه وجود دارد که به هیچ عنوان پایه و اساس علمی و پزشکی ندارند که به برخی از آنها اشاره می کنم.

آب مروارید به هیچ عنوان مُسری نیست. و از یک چشم به چشم دیگر منتقل نمی شود و هیچ گاه سرطان زا نیست. و فقط در اثر یک اتفاق فیزیولوژیک بوجود می آید.

امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشد و هر زمانی که نیاز داشتید از طریق سامانه مشاوره دکترساینا سوالات پزشکی خود را با ما در میان بگذارید.

دکتر الناز نکوئی، جراح و متخصص چشم هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر الناز نکوئی