آنچه باید در مورد ریزش سکه ای بدانید

استرس امروزه بخش لاینفک زندگی همه ماست. این در حالی است که شاید به خوبی ندانیم این استرسها چه بلایی سرمان میآورند. یکی از این مشکلات ریزش مو یا کچلی سکه ای است.بتدا خوب است بدانید در کچلی سکه ای چه اتفاقی برای موها میافتد. اسم علمی این بیماری «آلوپسی آره آتا» است که به آن «ریزش موی سکه ای» هم میگویند. این اختلال در واقع یک نوع بیماری خودایمنی در بدن انسان است که بر اثر آن فولیکولهای مو از بین نمی روند، اما بدن موها را اضافی تلقی میکند و تیشه به ریشه شان میزند.

متاسفانه هنوز علت اصلی این بیماری مشخص نیست، اما در قدیم باور بر این بود که عفونتها عامل بروز آن هستند، ولی امروزه این نظریه رد شده است. گذشته از این، برای اینکه درمان درستی برای بیماری تان پیدا کنید، ابتدا باید نوع آن را تشخیص دهید. اگر ریزش موهایتان با خارش، سوزش و تورم همراه باشد، در گروه مبتلایان کچلی سکه ای قرار نمیگیرید. درست است که نام این بیماری کچلی سکه ای است، اما مقدار ریزش موها ربطی به اندازه سکه ندارد و همیشه محدود به میزان اولیه ریزش نمیماند.

به عبارت دیگر، شاید وسعت ناحیه کچلی ابتدا کم باشد، اما ممکن است بعدا گسترده تر شود و حتی تا کچلی کامل هم پیش برود که در این موارد درمان دشوارتر میشود. از سوی دیگر، کچلی سکه ای فقط روی سر ظاهر نمیشود و ممکن است ابروها و مژه ها را هم کچل کند. ریش و سبیل یا دیگر نقاط بدن هم از این بیماری درامان نیستند.علائم خاص در این نوع ریزش مو، به وجود آمدن یک یا چند لکه طاسی به شکل دایره یا سکه و گاهی بیضی شکل بطور ناگهانی و بی خبر در سر یا ریش است؛ یعنی بیمار متوجه ریزش مو در حمام یا هنگام شانه کردن نمی شود و از آنجا که معمولا با سوزش، خارش و درد همراه نیست، از این طریق هم به وجود آن پی نمی برد و گاهی تا مدتها از آن بی خبر میماند.

گرچه کچلی سکه ای گاهی میتواند تهدیدی جدی برای موها محسوب شود، اما معمولا بیماری جدی ای تلقی نمیشود و غالبا این مشکل خودبه خود بعد از گذشت مدتی حل میشود؛ یعنی ابتدا موهای فرد می ریزد و بعد از مدتی دوباره جوانه میزند و همه موها بعد از 3 تا 6 ماه جایگزین میشوند. در بعضی موارد هم مشکل به همین جا ختم نمیشود و به صبوری بیشتری نیاز است. در چنین مواقعی ممکن است موهای یک قسمت شروع به ریزش کرده و قسمتهای بیشتری را درگیر کند. برای درمان، پزشک باتوجه به شدت بیماری، شیوه درمانی مناسب را انتخاب و با کمک داروهای خوراکی یا تزریق دوره ای داروها برای حل مشکل، تلاش می کند.

اگر ریزش مو محدود باشد، از دورههای تزریق دارو برای درمان استفاده میشود. اگر هم هیچ کدام از این شیوه ها کارساز نبود، نوردرمانی یا فوتوتراپی انجام میگیرد تا باعث رشد مجدد موهای از دست رفته شود. در نوردرمانی، لامپهای مهتابی فرابنفش 3 تا 6 ماه یک روز در میان به سطح سر تابیده میشود که البته درمان تضمینی و صد درصدی برای حل مشکل نیست.

رابطه استرس و ریزش مو

اول اینکه ریزش سکه ای مو باعث خرابی دائمی فولیکول های مو نمی شود. حتی در برخی بیماران، ریزش و رویش مجدد موها به کرات در طول زندگی اتفاق میافتد. این بیماری در دهه دوم و چهارم زندگی شیوع بیشتری دارد. البته سیر بیماری در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است بعد از چند ماه موهای جدید رشد کنند یا در برخی افراد، ضایعات جدیدی در نقاط دیگر دیده شوند. استرسها در ریزش مو تاثیر زیادی دارند. بهتر است کسانی مانند این خانم حتما به روانشناس مراجعه کنند و تحت درمان قرار بگیرند تا با مدیریت درست، از میزان استرس هایشان کاسته شود. در این بیمار تغییر رنگ پوست و مو هم رخ داده است.

معمولا تغییرات رنگ پوست باعث ایجاد مشکلات روانی و اجتماعی در افراد میشود، به خصوص در کسانی که به دلیل نوع شغل خود، تماس چهره به چهره و مستمر با دیگران دارند که میتواند موجب افسردگی یا تاثیرگذاری بر فعالیت آنها شود. از این رو، شناخت علل این اختلالات رنگدانه ای و درمان درست آنها بسیار مهم است و گاهی درمانهای نادرست میتواند مشکل بیمار را شدیدتر کند. درمان بیمار باید با توجه به علت بیماری، شدت بیماری، شغل و شرایط اجتماعی و محیطی بیمار انجام شود. تغییرات رنگ پوست معمولا به 2 صورت است؛ یکی پررنگی یا لک تیره و دیگری کمرنگی یا سفید شدن.

دکتر احمد خزانی، متخصص پوست و مو هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر احمد خزانی