چرا کفش طبی اطفال را به شکل پوتین می سازند؟

معمولا وقتی اسم کفش طبی کودکان رو می شنویم به طور ناخودآگاه یک پوتین مشکی رنگ، زشت و سنگین به ذهن ما خطور می کنه، اگر کودک شما مدتی مجبور به استفاده از این وسیله شده باشه حتما این سوال برای شما هم پیش اومده که حالا چرا به شکل پوتین؟ چرا انقدر سنگین؟ و مهمتر از همه چرا انقدر زشت؟!
در جواب باید بگم که ساق بلند بودن کفش طبی کودکان (orthopedic high top shoes) برای مهار کردن مچ پای کودک شماست، کفی طبی و کفش های عادی توان محدودی برای جلوگیری از چرخش های مچ پا به داخل یا خارج دارند و برای جبران این محدودیت ما از کفش های ساق بلندی استفاده می کنیم که اصلاحات انجام شده در کف کفش (insole or outsole) رو به بهترین نحو روی مچ پا اعمال کنه تا انحرافات ساختاری مچ به شکل بهتر و در زمانی کوتاهتر اصلاح بشه. فایده ی دیگه ی این ساق های بلند که معمولا مورد علاقه ی خانواده ها هم نیستن اعمال بهتر تغییرات کفش و کفی بر روی زانوست، به شکلی که اگر قصد درمانگر اصلاح زانوی پرانتزی یا ضربدری کودک شماست کفش ساق بلند با گوه (وج) های داخلی یا خارجی قطعا کمک بسیار بهتری از کفی یا کفش های ساق کوتاه خواهد بود.

در مورد سنگین بودن کفش طبی بچه ها مساله اینه که این سنگینی به خودی خود هیچ فایده ای برای کودک ندارد ولی وجود چندین لایه چرم طبیعی در کف و بدنه ی کفش لاجرم اون رو مقداری سنگین تر از کفش های فومی عادی می کنه، البته امروزه سعی میشه با تکنیک های جدید تا حد امکان از این وزن ناخواسته کاسته بشه که نتیجه ی اون کفش های طبی بسیار سبک تری از اونچه تا حالا وجود داشته می باشد.

زیبایی کفش طبی (برخلاف تصور عده ای از همکاران) برای کودکان همیشه نقش مهمی در همکاری کودک داره که نتیجه ی این همکاری قطعا درمان بهتر و کامل تر خواهد بود، درمانی که با کفش های طبی شکیل راحت تر و بدون مشکلات روحی و ترس از تمسخر و انگ خوردن در جامعه به دست خواهد آمد.

آرش مجلسی، ارتوپد فنی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
 آرش مجلسی