انواع و درمان ریزش مو چیست ؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

دکتر علی رمضانی متخصص پوست و مو زیبایی و لیزر، عضو انجمن متخصصین پوست آمریکا (AAD) و از پزشکان مشاور دکترساینا هستم. ریزش مو موضوعی است که قصد دارم در این یادداشت در رابطه با آن با شما صحبت کنم.

ریزش مو

ریزش مو انواع مختلف وگوناگونی دارد. خیلی اوقات دوستان و آشنایان یا بیماران از من سوال می پرسند که کدام شامپو برای ریزش مو خوب هست یا کدام شامپو را استفاده نکنیم؟

یا فلان محصولی که از تلویزیون یا اینترنت تبلیغ شده راجع به ریزش مو آیا مفید هست یا خیر؟ همیشه جواب من به این پرسش ها این است چه نوع ریزش مویی؟

قسمت بزرگی از کتاب متخصصین پوست به بیماری های ریزش مو اختصاص دارد و ما باید ابتدا ببینیم که ریزش موی بیمار از چه نوعی  است.

بنابراین وقتی بیماری با ریزش مو به ما مراجعه می کند، ابتدا ما باید بیمار را معاینه کنیم و گاهی ممکن است نیاز به دادن آزمایشات خاصی باشد.

ابتدا باید شرح حال دقیقی از بیمار بپرسیم و بعد از آن وقتی که نوع ریزش مو تا حدود زیادی مشخص شد متخصص پوست و مو روش های متنوعی را برای درمان ریزش مو انتخاب می کند.

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو انواع متعددی دارد و درمان باید براساس نوع ریزش تعیین شود.

بعضی از انواع ریزش موها درمان سریع دارند و ظرف دو یا سه ماه ریزش موی بیمارمتوقف می شود در این روش، موهای ریخته تا حدود زیادی برمی گردد.

بعضی از انواع ریزش مو درمان های طولانی دارند و دوران درمان آن سال ها طول می کشد. و ممکن است نتوانیم همه موهای بیمار را برگردانیم، ولی می توانیم روند ریزش مو را کاهش دهیم و یا متوقف کنیم.

در درمان های از راه دور حداقل عکس هایی را باید از کف سر بیمار ببینیم و همیشه هم نمی توان درمان را به طور غیر حضوری ارائه داد.

در درمان ریزش مو خیلی از اوقات نیاز به مراجعه حضوری هست و بیمار باید از نزدیک معاینه شود و اگر نیاز به انجام آزمایشاتی باشد ابتدا باید این آزمایشات انجام شده و بعد از آن درمان متناسب با نوع ریزش مو انتخاب شود.

نکته خیلی مهم این است که درصد بزرگی از انواع ریزش مو ریزش های ارثی و ژنتیکی هستند. طبق تحقیقات ما حدود 60 درصد آقایان دچار ریزش موی ارثی می شوند.

 

نقش شامپو ها در درمان ریزش مو

سوال اکثر بیماران این است که فلان شامپو آیا مفید هست یا نه؟ فراموش نشود که شامپوها در درمان ریزش مو نقش کمکی دارند و نقش اصلی را داروها عهده دار هستند.

 

نقش دارو ها در درمان ریزش مو

این داروها هم مصرف خوراکی دارند و هم موضعی و مالیدنی هستند. غیر از درمان دارویی درمان های کمکی هم در ریزش مو داریم.

تزریق انواع داروها در ریزش مو کاربرد دارد مثلا در ریزش موی سکه ای دارو های ضد التهاب، دارو های استروئیدی (Steroids) ممکن است به تزریق نیاز داشته باشند.

در بعضی انواع ریزش موهای التهابی و در مورد ریزش موی ارثی خیلی از اوقات مزوتراپی (Mesotherapy) یا همان کاشت مو با تزریق بعضی ویتامین ها داخل موی سر انجام می شود. گاهی هم از فرآیند پی آر پی (PRP) استفاده می شود.

در پی آر پی از خون فرد نمونه ای تهیه شده و با روش سانتریفیوژ (Centrifugation) سلول های خون از هم تفکیک می شوند و فاکتور های رشد جدا شده و به کف سر تزریق می شوند.

شما عزیزان در صورت نیاز می توانید از طریق سایت دکترساینا سوالات مشاوره خود را از من بپرسید.

دکتر علی رمضانی، متخصص پوست و مو، زیبایی و لیزر هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر علی رمضانی