علائم، تشخیص و درمان بیماری نارسایی قلب

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی (Heart failure) به معنی ناتوانی نسبی قلب در پمپاژ خون به سیستم گردش خون است. به این ترتیب این بیماری با کاهش خون رسانی به اندام انتهایی و ارگان ها، موجب ضعف و بی حالی فرد می شود و از طرفی با تجمع خون در سیستم وریدی موجب عِدم در اندام ها شده و از پاها شروع می شود. در حقیقت در نارسایی قلبی قدرت انقباضی قلب کم می شود .
قلب انسان به دو بخش راست و چپ تقسیم می شود. شایع ترین نارسایی قلب مرتبط به سمت چپ قلب یا بطن چپ است و حتی نارسایی قلب راست نیز ممکن است از قلب چپ منشاء بگیرد .

 

علائم نارسایی قلب

نارسایی قلب از نظر علائم به صورت بی اشتهایی، بی خوابی و ناتوانی بوده و در موارد شدید تر بیمار قادر به راه رفتن و انجام کارهای ساده و روزمره نیز نمی باشد. در نارسایی قلب با بطن راست رگ های گردنی برجسته می شوند، کبد بزرگ می شود، شکم ممکن است آ سی تی شده و آب بیاورد و پاها اِدماتو خواهند شد .
نارسایی قلب در بیشتر مواقع به صورت سکته ی قلبی است که در سکته با از بین رفتن عملکرد بخشی از عضله ی قلب همراه خواهد بود که اگر میزان عضله ی از کار افتاده زیاد باشد منجربه ضعف قدرت انقباضی قلب شده و نارسایی قلبی رخ می دهد.
از علل شایع دیگر بیماری دریچه ای قلبی است همچون تنگی میترال و آئورت که حتی در حضور سلامت عضله قلب می تواند باعث نارسایی قلبی شود و اختلال در پمپاژ خون ایجاد خواهند کرد.
سایر علل می تواند بیماری مادرزادی قلب، بیماری های عضله قلب، فیبریلاسیون دهلیزی، سوء مصرف الکل و فشار خون بالا و طولانی مدت را ذکر کرد. 

 

تشخیص نارسایی قلب

از نظر تشخیصی بهترین راه انجام اکو قلب که در واقع همان سونوگرافی قلب است که با این وسیله قدرت انقباضی قلب و عملکرد دریچه ها قابل رویت خواهد بود.

 

درمان نارسایی قلب

از نظر درمان مُدرها یا همان ادرار آور ها داروهای معمول هستند که در این بیماران استفاده می شود که موجب کاهش حجم خون و کاهش تورم اندام ها می شود. تیروکسین (Thyroxine) جزء داروی مصرفی در این گروه است که قدرت انقباضی قلب را بالا می برد.
دارو های باز دارنده مانند آنزیم مبدل آنژیوتانسین - آنتاگونیست های آلدوستورن و هیدرالازین هم بر حسب شرایط بیمار قابل تجویز هستند.
این بیماران نیاز به مراقبت دائمی پزشک دارند و در مراحل پیشرفته بیماری تنها راه حل پیوند قلب خواهد بود.
با آرزوی سلامتی برای شما عزیزان همراه دکتر ساینا، اینجانب دکتر رسول عبدالرحمن فوق تخصص جراحی قلب آماده پاسخگویی به سوالات شما هستم.   

دکتر رسول عبدالرحمن ، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر رسول عبدالرحمن