کم کاری تیروئید را چگونه درمان کنیم ؟

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

با سلام؛ دکتر نیلوفر نیک پوری هستم متخصص بیماری های داخلی، امروز می خواهم در مورد بیماری کم کاری تیروئید یا هایپوتیروئید (Hypothyroidism) که سوالات مهم تعداد زیادی از بیماران می باشد خدمتتان توضیح دهم.

 

کم کاری تیروئید چگونه به وجود می آید ؟

کم کاری تیروئید یا کم کاری غده تیروئید (Hypothyroidism) اکثرا در اثر یک پدیده خود ایمن در بدن حاصل می شود. در این بیماری سلول های تیروئیدی آرام آرام از کار می افتند و نمی توانند هورمن تیروئید تولید کنند و به همین جهت فرد دچار کم بود هورمن تیروئید در بدن می شود.

 

علائم کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید شایع ترین علائمی که دارد معمولا شامل خواب آلودگی، خشکی پوست و مو است.

کم کاری تیروئید بیماری است که در آن مریض عدم تحمل به سرما دارد و به سرعت در محیط احساس سرما می کند. بیمار دچار ریزش مو می شود و اظهار می کند که دچار اشکال تمرکز و مشکل حافظه است.

یبوست و اِشکال در فعالیت های گوارشی در بیمار ایجاد می شود و گاها یک افزایش وزن خفیف که البته با اشتهای کم در بیمار همراه است دیده می شود. تنگی نفس از شکایت هایی هست که معمولا بیماران نسبت به این بیماری مطرح می کنند و از تنگی نفس در راه رفتن و خشونت صدا، خش پیدا کردن صدا و گرفتگی عضلات شکایت دارند.

از دیگر علائمی که معمولا بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید دچار آن می شوند اختلالات پریود است و در موارد پیشرفته تر بیمار را به مطب متخصصین داخلی سوق می دهد. کاهش ضربان قلب و گاها افزایش خیلی خفیف فشار خون نیز در بیماران دیده می شود.

بیمار در مواقعی به سرد بودن اندام هایش اشاره می کند. همچنین در ظاهر بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند، تورم اطراف پلک و یک رنگ پریدگی را مشاهده می کنیم.

همین عوامل باعث شده که مریض به پزشک مراجعه کند.

 

درمان کم کاری تیروئید

خب طبیعتا تشخیص کم کاری تیروئید صرفا با علائمی که گفته شد نخواهد بود و بیمار مجبور می باشد که به پزشک مراجعه کند و در این راستا آزمایش خون داده می شود و براساس آن درمان شروع خواهد شد.

اما درمان این بیماری بسیار راحت و آسان است و در واقع بیمار با مصرف دارویی به نام لووتیروکسین (Levothyroxine) که این دارو جایگزین مناسبی برای کم بود هورمن بیمار در کم کاری تیروئید است.

طبیعتا برای اینکه مقدار دوز داروی مصرفی کم و زیاد شود و یا عملکرد تیروئید کنترل شود بیمار باید گاهی به پزشک مراجعه کند و آزمایش های مربوط به کم کاری تیروئید را تکرار کند تا تعدیل دوز دارو توسط پزشک متخصص داخلی انجام شود.

 

فعالیت تیروئید در دوران بارداری

تا فراموش نکردم این نکته را خدمت شما همراهان عزیز دکترساینا عرض کنم در خانم هایی که تحت درمان با لووتیروکسین هستند و باردار می شوند باید حتما در اولین فرصت بعد از تشخیص بارداری میزان فعالیت تیروئید آنها توسط پزشک متخصص داخلی چک شود چون معمولا نیاز به دارو لووتیروکسین در طی بارداری 30 تا 50 درصد افزایش پیدا میکند و اگر چنانچه هیپوتیروئیدی مادر در دوران بارداری کنترل نشود طبیعتا بر تکامل سیستم عصبی جنین اثرات سو دارد.

اگر باز هم در این زمینه سوال و یا ابهامی داشتید می توانید از طریق سامانه دکترساینا از بنده مشاوره آنلاین دریافت کنید. در پایان هم برای شما همراهان همیشگی دکترساینا آرزو سلامتی و سربلندی دارم.   

دکتر نیلوفر نیک پوری، متخصص داخلی ( گوارش ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر نیلوفر نیک پوری