عوارض غیر قابل جبران رژیم های لاغری سخت !

نمی توانید صدا را گوش کنید؟ می توانید آن را بخوانید

رژیم های لاغری سخت

می‌خواهم دربارۀ رژیم‌های لاغری که باعث کاهش وزن سریع می‌شوند توضیح بدهم و عوارضی که این رژیم‌ها دارند. این روزها وقتی که بحث لاغری یا کاهش وزن پیش می‌آید اولین راه‌حلی که به نظر هر فردی می‌رسد نخوردن است و چون طبیعت انسان عجول هست می‌خواهد سریع و در مدت زمان کوتاهی به این هدف خودش برسد.

من خیلی از مراجعین خودم می‌شنوم که می‌گویند قرص یا آمپولی بدهید که با مصرف آن طی چند روز بتوانیم لاغر بشویم، اما باید بدونید که عوارض یک رژیم سخت و نادرست باعث کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاهی میشود، خیلی بیشتر از خود چاقی است.

رژیمی که باعث کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته بشود بهترین اثر را در کاهش چربی را دارد و مقادیر بیشتر از یک کیلو در هفته باعث از دست‌دادن آب و عضله بیشتری نسبت به چربی میشوند. افرادی که با سرعت زیاد و مقدار زیادی از وزن خودشان را در مدت کوتاهی کم می‌کنند تقریباً به همان سرعت هم وزن از دست رفته را برمیگردد.

یعنی هرچی کاهش وزن سریع‌تر باشد بازگشت به وزن قبلی هم سریع‌تر هست و حتی ممکن است این افزایش وزن بیشتر از مقدار وزنی باشد که قبل از شروع رژیم داشتند. چون این رژیم‌ها حاوی انرژی بسیار کمی هستند و در اثر محدودیت‌های غذایی شدیدی ایجاد می‌شوند قادر به تامین نیازهای تغذیه‌ای فرد نیستند و بعد از مدت کوتاهی عوارض بیشماری ناشی از این سوء تغذیه در شخص بروز می‌کند. از بارزترین عوارضی که ایجاد میکند: خستگی؛ ضعف؛ بی‌حالی؛ سردرد؛ سرگیجه هست که فرد توانایی انجام کارهای روزمره‌اش را هم ندارد.

خشکی و اختلالات پوستی

خشکی و اختلالات پوستی از عوارض دیگۀ این رژیم های سخت و سریع هستند. قدرت ارتجاعی پوست، کاهش پیدا میکند. پوست شل میشود. علاوه بر پوست عضلات هم استحکام و قدرت ارتجاعی خودشان را از دست می‌دهند که منجربه شل شدن و افتادگی عضلات می‌شود. این افراد از اینکه پوستشان شل می‌شود عضلاتشان شل می‌شود همیشه شکایت دارند.

کاهش قدرت ایمنی بدن

کاهش قدرت ایمنی بدن، یکی دیگر از عوارضی است که این رژیم‌ها دارند و آمادگی فرد برای ابتلا به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها حتی بهبود بیماری نسبت به افرادی که از رژیم‌های اصولی و منطقی پیروی می‌کنند در این افراد طولانی‌تر است.

ریزش موها

ریزش موها؛ خشکی و بدحالت شدن موها؛ شکنندگی ناخن‌ها، جزء عوارضی هست که این رژیم‌های سخت ایجاد می‌کنند.

علاوه براین مواردی که گفتم به تأخیرافتادن بلوغ جنسی، اختلال در قاعدگی در خانم‌ها، کاهش قدرت یادگیری، ضعف حافضه در نوجوان‌ها از عوارض دیگر این رژیم‌ها هستش. پس توصیه می‌کنم کسانی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند به هیچ وجه اسرار برای کاهش وزن سریع نداشته باشند. بخاطر اینکه جبران عوارض ناشی از این رژیم‌ها خیلی سخته و گاهی ممکن است تا پایان عمر همراه فرد باشد.     

دکتر معصومه مرادی، دکترای تخصصی تغذیه و رژیم درمانی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر معصومه مرادی