پوکی استخوان؛ دردناک اما قابل درمان

شناسایی به موقع پوکی استخوان و سپس درمان آن موجب جلوگیری از بروز شکستگی‌های متعدد در استخوان سر ران، ستون مهره‌ها و ساعد در سنین میانسالی می‌شود.

 بانوان به دلیل بارداری و شیردهی 2 برابر آقایان به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند. تقریباً نیمی از زنان به پوکی استخوان مبتلا هستند ولی به دلیل این که عوارض آن پس از سن یائسگی بروز می‌‌کند، بسیاری از بانوان از ابتلاء به آن بی‌اطلاعند.

 تغذیه نامناسب، استفاده نکردن از لبنیات به اندازه کافی، یائسگی زودرس، ورزش نکردن و تعداد زیاد زاد و ولد را از جمله علل ابتلاء به پوکی استخوان است.

کودکان و بانوان در سنین باروری روزانه به 1500 میلی‌گرم کلسیم نیازمندند که در مواد غذایی مانند لبنیات و خشکبار وجود دارد. هر قرص کلسیم حاوی 250 میلی‌گرم کلسیم است که به جای یک لیوان شیر می‌توان از آن استفاده کرد.

توصیه رژیم غذایی مناسب، تجویز مکمل‌های غذایی، داروهای سازنده استخوان، تجویز داروهایی که مانع از جذب استخوان می‌شود از جمله مواردی است که توسط روماتولوژیست‌ها جهت کاهش عوارض و یا رفع بیماری اعمال می‌شود.

 تشخیص بیماری پوکی استخوان به وسیله دستگاه سنجش توده استخوان صورت می‌پذیرد. اشعه این دستگاه کاملاً بی‌خطر و معادل 10 دقیقه تماس با نور خورشید است.

 با سنجش تراکم استخوان می توان از سلامت استخوان‌ها وحفظ انسجام بدن در دوران پیری اطمینان پیدا کرد.

دکتر احمد رمضانپور اصل ، هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر احمد رمضانپور اصل