سالروز اولین پیوند قلب درجهان!

تاریخچه ی پیوند قلب در جهان

43سال پیش در  رو 3 دسامبر 1967 میلادی دکتر دکتر کریستیان برنارد نخستین عمل پیوند قلب جهان را در بیمارستان گروت شور شهر کیپ در افریقای جنوبی انجام داد.

 مردم جهان لحظه به لحظه اخبار این عمل بی سابقه را دنبال می کردند .

پس از این عمل پرفسور کریستیان بارنارد یک شبه به یک چهره مشهور جهانی تبدیل شد.

دکتر کریستیان بارنارد قلب یک زن جوان 25 ساله که در یک سانحه رانندگی کشته شده  بود را به جای قلب از کار افتاده لوییس واشکانسکی 53 ساله پیوند زد.

هر چند واشکانسکی فقط 18 روز پس از پیوند زنده ماند و به دلیل ذات الریه درگذشت اما اهمیت این عمل در تاریخ پزشکی جهان بی سابقه بود.

اما به زودی و با پیشرفت علم پزشکی و دانش علمی و داروهای جدید که مانع پس زدن قلب پیوندی می شدند، سایر بیمارانی که مورد عمل پیوند قلب قرار می گرفتند مدت بسیار بیشتری زنده می مانند.

یک آمریکایی توانست 21 سال با قلب پیوندی اش زنده بماند.

یک فرانسوی به نام امانوئل ویترا که در روز 28 نوامبر 1968 مورد پیوند قلب قرار گرفت، پس از 20 سال درگذشت

کنون در اواخر نخستین دهه هزاره سوم میلادی هر سال ده ها هزار عمل پیوند قلب در جهان انجام می شوند و بیماران سال های سال زنده می مانند.

تاریخجه پیوند قلب در ایران

 ایران جز ده کشور اول جهان در زمینه ی پیوند اعضای بدن است . طبق اعام وزارت بهداشت ایران ، سالانه 15000عمل قلب در ایران انجام می شود و بیش از 80 مرکز پیوند اعضا در ایران فعال است .

نکاتی جالب  در مورد قلب انسان :

  1. قلب انسان به طور متوسط در هر دقیقه 72 بار، در هر روز 100 هزار بار ،در هر سال 3 میلیون 600 هزار بار ودر کل عمر 2.5 میلیارد بار می تپد .
  2. قلب انرژی کافی را برای هدایت یک تراکتور برای 32 کیلومتر را تولید می کند . از این رو در کل دوران عمر ،زمان این میزان انرژی معادل سفر رفت و برگشت به ماه است!
  3. قلب در طول یک عمر متوسط حدود 1.5 میلیون بشکه خون پمپاز کرده که برای پر کردن 200 واگن مخزن قطار کافی است.
  4. خنده واقعا برای قلب معجزه کرده و بهترین درمان برای تنش است . یک خنده خوب از ته دل می تواند 20 درصد خون بیشتر به کل بدن ارسال کند . از این رو بهتر است به تماشای فیلم های خنده دار پرداخته و با افرادخوشگذران و شاد وقت بگذرانید.
  5. گوشی طبی توسط رنه لینک پزشک فرانسوی اختراع شد که چسباندن گوش را برروی سینه بیماران  برای شنیدن صدای قلب آن ها نامناسب می دانست.
  6. قب زنان معمولا سریعتر از مردان می تپد . قلب یک مرد متوسط تقریبا 70 بار در دقیقه  و قلب یک زن متوسط 78 بار در دقیقه  می زند.
  7. پژوهش ها نشان داده که فردای روز تعطیل بر قلب بیشترین تاثیر را داشته چرا که بیشتر حملات قلبی در ساعات اولیه حدود 8-9 صبح روز بعد تعطیلی رخ می دهد .
  8. از آنجایی که قلب دارای ضربان الکتریکی مخصوص خود است حتی پس از جدا شدن از بدن تا زمانی که اکسیژن لازم را دریافت کند می تواند به تپش ادامه دهد .

تست تست، متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
تست تست